لوگو منو سمت راست

a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط دکتردیزاین.
همه حقوق محفوظ است.

۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه تا پنجشنبه

۰۹۱۲۸۹۷۱۳۶۴

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

فیسبوک

اینستاگرام

توئیتر

جستجو
منو
 

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی: سیاستهای قوه قضائیه نباید فقط روی کاغذ باشد. باید عملی و اجرایی شوند

نجات علی پور > دسته‌بندی نشده  > رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی: سیاستهای قوه قضائیه نباید فقط روی کاغذ باشد. باید عملی و اجرایی شوند

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی: سیاستهای قوه قضائیه نباید فقط روی کاغذ باشد. باید عملی و اجرایی شوند

جلسه هماهنگی و تبیین صدور احکام حبس خارج از زندان تحت نظارت های سامانه های الکترونیکی استان آذربایجان غربی با حضور رئیس کل دادگستری برگزار شد.

علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در جلسه هماهنگی و تبیین صدور احکام حبس خارج از زندان تحت نظارت های سامانه های الکترونیکی گفت: سیاستهای تحولی قوه قضائیه سیاستهای کلان و راهبردی است و همه مسئولین قضائی کشور با دغدغه جدی اجرای سیاستهای قوه را پیگیر هستند چرا که سیاستهای قوه قضائیه نباید فقط روی کاغذ باشد و فقط به نوشتن آنها اکتفا شود بلکه باید با برنامه ریزی و نظارت مستمر به موقع عمل و اجرا در آیند.

وی افزود: زمانی در اجرای این سیاستها موفق خواهیم شد که همه این سیاستها در پیوند منظم با هم، و با هماهنگی، اجرایی و عملی شوند و این نیازمند یک همدلی و وفاق بین همکاران دستگاه قضایی هست.

گروسی ادامه داد: هر کس با توجه به مسئولیتی که در حوزه کاری خود دارد باید با روحیه انقلابی کارنامه ای درخشان از خود بر جای بگذارد.

وی تاکید کرد: جلسه امروز در جهت کاهش جمعیت کیفری زندانها تشکیل شده است، همانطور که قبلاً هم جلسات و اقدامات بسیار گسترده ای در این خصوص برگزار شده و موفقیتهایی هم حاصل شده است ولی کافی نیست و نیاز هست که روسای محاکم هم باتوجه به سیاستهای حبس زدایی وکاهش جمعیت کیفری زندانها انجام وظیفه کند.

این مقام قضایی در ادامه اظهار کرد: ریاست معظم قوه تاکید دارند، در صدور احکام از مجازات حبس کمترین استفاده بشود مگر در مورد اشرار و کسانی که نظم جامعه را به هم می زنند، که اینها هم اقلیتی هستند که دستگاه قضا با آنها برخورد مناسب قانونی را خواهد داشت.

گروسی به قضات محاکم بدوی و تجدیدنظر توصیه کرد: در رسیدگی ها با استفاده از ارفاقات قانونی مانند مجازاتهای جایگزین حبس – آزادی مشروط – نظام نیمه آزادی – تعلیق – تخفیف می توانند سیاستهای قوه در زمینه کاهش مجازات حبس را عملی نمایند.

وی افزود: مجازات حبس باید زمانی استفاده شود که برای زندانی موثر باشد و در اصلاح و تربیت روحی و تنبیه و بیدار سازی او تاثیرگذار باشد و در واقع مجازات حبس آخرین گزینه ای باشد که قضات در اعمال مجازات استفاده کنند.چرا که زندان به غیر از محاسن اندک معایب فراوانی هم دارد و موجبات تجری برخی مرتکبین را هم فراهم می کند.

گروسی در پایان صحبتهای خود از قضات محاکم کیفری خواست تا چنانچه موجودی آن شعب غیر متعارف و زیاد است با تلاش مضاعف و برنامه ریزی منظم نسبت به کاهش موجودی اقدام نمایند تا از اطاله رسیدگی ها جلوگیری شود.

حبیبی داستان مرکز استان نیز در این جلسه ضمن اشاره به سیاستهای کلان قوه قضائیه و کاهش جمعیت کیفری زندانها این جلسه را یک جلسه یادآوری و هماهنگی دانست و از روسای محاکم کیفری ۱ و ۲ و تجدیدنظر استان خواست تا با استفاده از نهادهای ارفاقی قانون گذار خصوصاً مجازاتهای جایگزین حبس در امر کاهش جمعیت کیفری زندانیان عنایت داشته باشند خصوصاً در شرایط کرونایی استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس در مدیریت بیماری کرونا هم می تواند موثر باشد.

در ادامه جلسه حاتمی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به بخش نامه دادستان کل کشور و سند تحولی قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: استفاده از مجازات جایگزین حبس جایگاه ویژه ای دارد و استان آذربایجان غربی با رشد ۲۷ درصدی در استفاده از مجازات جایگیزن حبس در این خصوص خوب عمل کرده است.

گفتنی است این جلسه به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور روسای محاکم ۱ و ۲ حوزه های قضایی استان برگزار و رئیس کل دادگستری استان و برخی معاونین ایشان به تبیین سیاستهای کلی قوه قضائیه در بحث کاهش جمعیت کیفری زندانها پرداختند و نحوه عملی کردن سیاستهای تحولی قوه را تبیین نمودند.

بدون ديگاه

ارسال نظر