انواع جرائم کیفری

مقدمه

در این مقاله  قصد داریم در مورد انواع جرائم کیفری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

جرائم کیفری به مجموعه ای از خلاف و جرم هایی گفته می شود که فرد طبق مجازات دین اسلام مرتکب شده است و مجازات شخص نیز مطابق با قواعد و قانونی که در این خصوص طراحی شده داده می شود. دادگاه های کیفری هم از انواع مختلفی تشکیل شده   که بعضی از این دادگاه ها به جرائم خاصی میپردازد. داد گاه های کیفری زیر نظر قوه قضایه هستند وبه دعاوی حقوقی نمی پردازند از این رو نحوه مجازات و رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های کیفری متفاوت است .دادگاه کیفری به چند دسته تقسیم شده اند: دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری دو، دادگاه های انقلاب ، اطفال ونوجوان ونظامی؛ در ادامه دراین باره بیشتر توضیح داده شده و به سوالاتی که ممکن است برای شما نیز ایجاد شده باشد پاسخ داده می دهیم

از انواع جرائم کیفری که به نوع یک مربوط هست کدامند؟

اول از همه برای شکایت باید دانش لازم را داشته باشیم که کدام دادگاه برای چه کاری است.

ساختمان اصلی دادگاه کیفری نوع یک معمولاّ در مراکز استان ها ساخته خواهد شد. دادگاه های کیفری یک صلاحیت هایی دارند که بخشی ازآن را برای جرائمی که موجب اعدام و حبس ابد, قطع اعضای بدن ودیه کامل یا نصف آن ,جرائم سیاسی مطبوعاتی در حوضه کاری دادگاه های کیفری یک قرار داده شده و میزان دقت آن بسیار بالا و حساس است. برای صادر شدن حکمی در این دادگاه نظر اکثریت برنده و نظر اقلیت در پرونده درج می شود می توان عمل کرد برای دقت نظر دادگاه بسیار مناسب و کمک کننده خواهد بود.

جرائمی که به انواع جرائم کیفری نوع دو مربوط است کدامند؟

هر جرمی بجز جرائمی که به دادگاه کیفری یک مربوط است زیر مجموعه ی دادگاه کیفری دو خواهد بود .در این دادگاه ها زمانی را تعیین و به شاکی ابلاغ خواهند کرد و پس از رسیدن زمان جلسه رای دادگاه با استفاده از شواهد و مدارک در دست صادر خواهد شد و متهم مجازات می شود از انواع دادگاه های کیفری به دادگاه انقلاب ,دادگاه اطفال و نوجوان ,دادگاه نظامی اشاره خواهد شد.که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 به ترتیب دادگاه های کیفری انقلاب برای جرائم امنیتی و توهین به رهبر,دادگاه های اطفال و نوجوان برای افرادی با سن زیر ۱۸ سال و دادگاه های نظامی برای رسیدگی به جرائم افراد نظامی و انتظامی که در حیطه کار خود انجام داده اند رسیدگی می شود در ادامه به انواع جرائم کیفری پرداخته خواهد شد.

انواع-جرائم-کیفری-کدام-اند--وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

انواع-جرائم-کیفری-کدام-اند–وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

انواع جرائم کیفری کدام است ؟

 جرائمی که باعث زندانی شدن، اخراج، سلب مقام و خدمت شدن باشد درقسمت جرائم کیفری خواهد بود و طبق نظر دادگاه ها ی کیفری انجام خواهد گرفت.

رشوه دادن یا گرفتن از انواع جرائم کیفری است؟

 جرمی است که به آن ارتشا گفته خواهد شد و کسی که رشوه می دهد را راشی و رشوه گیرنده را مرتشی می گویند؛ به این منظور است که فرد راشی سند یا مالی را به مرتشی خواهد داد برای انجام کاری به کارمندان دولت یا کارکنان نهاد های عمومی یا سایر کارمندان پیشنهاد می کند. مجازات جرم ارتشا ضبط مال پیشنهادی به نفع دولت و جریمه نقدی و ۶ماه تا دو سال حبس خواهد بود. از انواع جرائم کیفری می توان به دریافت مال از راه نام شروع مثال زد؛ در این جرم متهم مالی را با کلاه برداری و گول زدن کسی بدست اورده وجرم آن دو تا سه سال حبس و جرمه نقدی دوبرابر ماله اتخاذ شده خواهد بود.

آیا خیانت در امانت ازجمله انواع جرائم کیفری است؟

بله در این جرم اگر کسی چیزی را بدون اجرت یا با اجرت به دست کسی بسپارد و بدست آن شخص آن شی مفقود یا تخریب شود باید خسارت وارده را تقبل نمایید و این عمل مجازاتی بین ۶ماه تا ۳سال حبس را در پی دارد این قانون مطعلق به قانون ۶۷۴مجازات اسلامی بخش تعزیرات است.

پول شویی از انواع جرائم کیفری است اما چگونه و چه مجازاتی دارد؟

در دست داشتن اموالی که غیرقانونی بدست امده و به نام خود کردن و مخفی کردن آن اموال به انوان جرم پول شویی شناخته خواهد شد وعلاوه بر برگرداندن اموال باید جریمه یک چهارم اموال پول شویی شده را بپردازد این قانون در ماده ۹ قانون مبارزه با پول شویی به طور کامل آمده است.

 

انواع جرائم کیفری کدام اند و به چه کاری جرم می گویند؟

به کار هایی که در قانون مجازاتی را به آن اختصاص داده اند جرم می گویند که ناشی از ترک قانون و بی احترامی به قانون است. در واقع جرم به بی نظمی در جامعه دامن می زند و باعث هرج و مرج خواهد شد. نظم عمومی آرامش خاطر و احساس امنیت و امنیت در کشور را در بر می گیرد. در ادامه به عناصر مشترک در هرجرم و بی نظمی پرداخته می شود.

عنصر مشترک انواع جرائم کیفری کدام است؟

می توان از عناصر مشترک انواع جرائم کیفری به جرم های قانونی ,معنوی و مادی اشاره کرد. که به ترتیب قانونی به معنای اینکه توصیف مجرمانه به تعیین قانون باشد معنوی به معنای اینکه جرم به قصد مجرمانه انجام شده باشد و مادی به این معنا است که جرم به صورت فیزیکی انجام شده است.

  حدود,قصاص,دیات,تعزیرات از انواع جرائم کیفری است حاصل چه اعمال خواهد بود؟

حدود برای جرمی استفاده خواهد شد که نوع و اندازه وشدت اجرای حکم در شرع آمده باشد. قصاص مجازاتی برای عمل هایی عمدی بر نفس واعضا است.

دیات نوعی مجازات است که مال را در شرع برای جنایت عمدی بر نفس اعضا یا جنایت عمدی که به قصاص منتهی نشود است.

تعزیرات نوعی مجازات است که بر خلاف مقررات و قانون حکومتی است.

چندین جرم ازانواع جرائم کیفری را درادامه اورده ایم ؟

این جرائم بیش از ۶۰ نوع دارد در ادامه بخشی از آن را برای شما خواهیم آورد

سرقت ازجرائم کیفری است که شامل برای خود قرار دادن اشیا یا مال به جزخود است که مجازاتش بسته به شرایط دزدی متغیر خواهد بود در اکثر اوقات بین سه تا ۱۵ سال حبس را در پی دارد و تعداد متغییری شلاق، مزاحمت بانوان و ایجاد نا امنی برای آنان ۲ تا۱۰ ماه حبس و ۸۰ ضربه شلاق را در پی دارد.

جعل یکی دیگر از جرائم است که مجازت آن از شش تا پنج سال یا وجه جریمه نقدی خواهد بود.

 

برای آشنایی بیشتر با بهترین وکیل در ارومیه اینجـــــــــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *