گروسی گفت: نشستهای قضایی مورد تاکید ریاست معظم قوه قضائیه هست و آثار و برکات بسیار خوبی دارد و قوانینی را که مجمل و مبهم هست در این جلسات می توان مورد بررسی موشکافانه و دقیق قرار داد تا در اجرای آنها قضات استان با مشکل مواجه نشوند.

دکتر علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در نشست قضایی قضات محاکم تجدیدنظر استان با تسلیت ایام سوگواری رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) گفت: نشستهای قضایی مورد تاکید ریاست معظم قوه قضائیه هست و آثار و برکات بسیار خوبی دارد و قوانینی را که مجمل و مبهم هست در این جلسات می توان مورد بررسی موشکافانه و دقیق قرار داد تا در اجرای آنها قضات استان با مشکل مواجه نشوند.

گروسی ادامه داد: با توجه به اینکه دادرسی ها به سمت الکترونیکی شدن سوق پیدا کرده است نیازمند است که همه همکاران خصوصاً قضات محاکم در این زمینه برنامه ریزی داشته باشند و با اشرافیت کامل به روند دادرسی الکترونیک از مزایای بسیار خوب آن بهره بگیرند.

وی افزود: سیاستهای تحولی قوه قضائیه به گونه ای چیده شده اند که کاملاً با هم مرتبط بوده و در پیوند هستند و در واقع محور دستگاه قضایی هستند و تمام امکانات و نیروهای ستاد هم در اختیار صف قرار دارند تا رسیدگی ها از عدل و انصاف و دقت لازم برخوردار شوند.

وی ادامه داد: همدلی و همکاری دوستانه در کنار کار انقلابی و جهادی در دستگاه قضایی لازمه موفقیت است. کارهای ارزشمندی که در خصوص پرونده های معوق از اواخر سال ۹۸ شروع شد تا کنون منجر به مختومه شدن بیش از ۹۱ درصد پرونده ها در استان شده است.

این مقام قضایی اظهار داشت: حقوق شهروندی و تکریم مراجعین از اموری هست که دستگاه قضایی به آن تاکید بسیاری دارد و تکریم مراجعین هم صرفاً خوشرویی با مراجعین نیست بلکه احقاق حق عادلانه مردم بهترین نمود تکریم ارباب رجوع است. عدم اطاله دادرسی  رسیدگی سریع و صدور احکام متقن  اجرای به موقع احکام  پاسخ سریع و صحیح به درخواست مراجعین و اقداماتی از این دست مصادیق تکریم ارباب رجوع هست که از نظام دادرسی اسلامی این انتظار هست که این مصادیق و موارد مشابه را فراهم نمایند.

گروسی از قضات محاکم تجدیدنظر استان خواست تا در خصوص تعیین مجازات حبس هم با توجه به قانون اخیر کاهش مجازات حبس تعزیری و نیز بخشنامه های ریاست قوه قضائیه در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندانها از مجازات حبس کمترین استفاده را نموده و از تاسیسات کیفری جدید خصوصاً مجازاتهای جایگزین حبس  پابند الکترونیک  نظام نیمه آزادی  و آزادی مشروط بهره بگیرند.

وی در ادامه صحبتهای خود به نقش اساسی و حیاتی دادگاههای تجدیدنظر در مدیریت پرونده های محاکم بدوی و نظارت قضایی به آنها پرداخت و از قضات محاکم تجدیدنظر خواست تا با عنایت ویژه و دقت نظر کافی نسبت به پرونده های محاکم بدوی نظارت نمایند و هر کجایی نیاز به ارشاد و راهنمایی قضات محاکم بدوی باشد دلسوزانه و با احساس مسئولیت با ارشاد و تذکر لازم ایشان را راهنمایی نمایند.

گروسی در پایان صحبتهای خود تسلط به سامانه سمپ و کار با رایانه را به قضات محاکم تجدیدنظر استان توصیه نمود و آشنایی کامل قضات با سامانه های الکترونیکی را از موجبات موفقیت یک قاضی و رعایت جانب عدالت از ناحیه وی دانست.

شایان ذکر است این جلسه با ارائه آمار استان توسط مهندس قلی زاده سرپرست معاونت آمار وفناوری دادگستری استان ادامه یافت وسپس اعضا در خصوص موضوع نشست نظرات فنی خود را بیان وپس از حصول نظر اکثریت جلسه به کار خود خاتمه داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *