سفته-چیست-نجات-علی-پور-وکیل-پایه-یک-دادگستری

سفته-چیست-نجات-علی-پور-وکیل-پایه-یک-دادگستری


سفته چیست ؟چه قانونی دارد؟

سفته سندی است که به موجب آن شخصی که آن را امضا میکند تعهد میدهد که در زمان مقرر یا بصورت عندالطالبه مبلغی را در وجه حامل یا فرد معین یا به هرکسی که  وی اعلام کرده است پرداخت کند.در سفته علاوه بر مهر و امضای شخص متعهد باید مبلغِ تهعد شده ،شخص گیرنده وجه،و تاریخ نیز مشخص شده باشد.
سفته در امروزه یک وسیله اعتباری است که نقش مهمی در تامین کوتاه مدت منابع سرمایه گذاری دارد علی الخصوص شرکت های بزرگ با فرستادن سفته به بانک ها مشکلات مالی خودرا رفع مینمایند.یکی از عوامل مهم اعتبار سفته، برخورد نظام بانکی با این نوع اسناد است که باعث شده بسیار رواج پیدا کنند.

سفته چیست؟

ممکن است بارها کلمه ی سفته را شنیده باشید یا برای  گرفتن وام یا استخدام شدن در شرکتی از آن استفاده کرده باشید.
معمولا دسترسی به سفته بسیار راحت است و میتوانید آن را درهرگوشه ای از شهر یا در هرمغازه یا دکه ای تهیه کنید و معمولا به این نتیجه برسید که سفته در برابر با چک که گرفتن آن از سیستم های بانکی نسبتا دشوار است چقدر کارآمد است. اما واقعیت این است که سفته یک سند معتبر اقتصادی است که بسیاری از مردم را به دلیل نداشتن شناخت کافی از آن دچارمشکل نموده.با سر زدن به دادگاه ها میتوان متوجه شد که به دلیل تصور اشتباه مردم که سفته ابزاری است که به راحتی وصول میشود وتبعاتی ندارد چه مشکلاتی ایجاد شده است.
سابقه استفاده از سفته به اروپا بازمیگردد و این ابزار اقتصادی از قدیم مورد استفاده ی مردم اروپا بوده است و حقوق دانان اروپایی اعتقاد دارند که سفته از اسناد  تجاری دیگر بیش تر قابل استفاده است.
سفته در سال ۱۳۱۱ در زمان تدوین قانون تجارت به ایران آمد و امروزه بیش تر از بقیه ی اسناد و برات مورد استفاده قرارگرفته است.
از سفته میتوان در معاملات غیرنقدی نیز استفاده کرد  که این کار در معاملات کالاهای مصرفی خیلی رایج است و بخاطراین  همگانی بودن است که سفته در همه جا قابل دسترس است و به فروش میرسد.
سفته وسیله ای بسیار ارزان است که موسسات و شرکت های اداری میتوانند به وسیله آن اجرای تعهدات خودرا در قراردادهایی که منعقد میکنند تضمین کنند. 
فرق-بین-سفته-و-چک-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

فرق-بین-سفته-و-چک-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

فرق بین چک و سفته

 یکی از فرق های بین چک و سفته این است که اگر چک بی محل باشد ویا  در زمان سررسید پرداخت نشود جرم کیفری دارد ولی اگر سفته در زمان سررسید وصول نشود تماماً جرم نیست . 

سفته باید چه اجزایی داشته باشد ؟

طبق ماده ۳۰۸قانون تجارت ،سفته می بایست؛ به علاوه ی  مهر یا امضا باید دارای تاریخ و موارد زیرباشد:
مبلغی که باید ادا شود با حروف،نام گیرنده و تاریخ پرداخت باید در سفته نوشته شده باشد.
نام و نام خانوادگی گیرنده وجه،تاریخ پرداخت،نام و نام خانوادگی صادر کننده،و آدرس و محل پرداخت سفته نیز باید مشخص شود.
اگر سفته برای شخص معینی صادر نشده باشد باید بجای نام و نام خانوادگی <<وجه حامل>>نوشته شود.
اگر در سفته نام و نام خانوادگی شخصی معیین ذکر شده باشد فقط آن شخص طلبکار است اما اگر نام و نام خانوادگی کسی ذکر نشده باشد هرکس که آن سفته را در اختیار دارد طبیکار است و میتواند مبلغ داخل سفته را به طلب کند و اگر تاریخ در سفته درج نشده باشد عندالمطالبه محسوب میشود و طلبکار در هر زمانی که بخواهی میتواند آن را طلب کند.
در قانون تجارت به عدم قید مندرجات قانونی اشاره نشده است اما درقوانین خارجی به این مساله اشاره شده است به عنوان مثال در قانون تجارت فرانسه ماده ۱۸۴تعیین شده که حتی اگر یکی از موردها در ماده ۱۸۳ درج نشده باشد سند ی که امضا شده سفته محسوب نخواهد شد.
در تبصره ۳۱۹ قانون تجارت سفته ای که فاقد شرایط ذکر شده در قانون تجارت باشد سند تجاری محسوب نمیشود.میتوان گفت اگر یک سفته طبق ماده های قانونی پر نشود از لحاظ قانونی قابل قبول نمیباشد.

سفته ی بدون نام

حالتی دیگر از  متد تنظیم سفته وجود دارد که در این حالت فرد بدهکاری که سفته را صادر میکند نام طلبکار رادر آن ذکر نمیکند و طلبکار میتوانددر زمان سررسید مبلغ را طلب کند یا آن را به شخص دیگری حواله دهد.
در صورتی که حواله کرد خط خوردگی داشته باشد شخص دارنده نمیتواند آن را حواله کند و فقخود شخص میتواند آن را وصول کند البته میتوان با پشت نویسی سفته آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

نحوه ی پشت نویسی سفته

پشت نویسی سفته همانند پشت نویسی چک برای انتقال آن به شخص دیگر یا تحویل وجه آن است.
و شخصی جدیدی که سفته را در اختیار دارد دارای تمام حقوق و مزایای که به  سفته تعلق دارد میشود.
برای انتقال یک سفته حتما امضای دارنده ی سفته لازم است.
همینطور دارنده ی سفته میتواند برای وصول سفته ی خود به فرد دیگری وکالت دهد .

سقف سفته

هربرگ سفته ،سقف خاص خودرا  دارد به عنوان مثال اگر روی یک سفته درج شده بود <<بیست میلیون ریال>> یعنی آن سفته تا سقف ۲ میلیون تومان اعتبار دارد و با آن  سند نمیتوان به پرداختن مبلغ بیشتری تعهد کرد.

واخواست سفته چیست؟

واخواست سفته به این صورت است که در صورت پرداخت نشدن سفته د زمان سرسید شخصی طلبکار میتواند با تنظیم یک اعتراض نامه ی رسمی برعلیه شخص صادر کننده سفته به دادگاه ارائه کند.

مهلت واخواست سفته چقدر است ؟

دارنده ی سفته فقط تا ۱۰ روز پس از زمان سررسید سفته مهلت دارد که در خواست فرم واخواست کند سه نسخه از فرم به همراه تمبر را به دادگاه بدهد.
nejatalipour.ir با مراجعه به سایت میتوانید با بهترین وکیل حقوقی آقای نجات علی پور وکیل پایه یک دادگستری کارهای حقوقی خودرا به وکیلی ماهر و زبده بسپارید تا به بهترین نتیجه برسید.نجات علی پور وکیل پایه یک دادگستری دارای گواهی نامه داوری در دعاوی حقوقی ،وکیل ۸ شرکت حقوقی در ارومیه و تهران Tمتخصص دعاوی ملکی و مخدر،عضو سابق وکلای مرکز تهران و عضو جدید کانون وکلای آذرباجان غربی

حوزه های کاری آقای نجات علی پور وکیل پایه یک دادگستری:

  • متخصص امور ثبتی 
  • متخصص امور ارث و وصیت
  • متخصص امور کیفی
  • متخصص امور ملکی
برای آشنایی بیشتر با وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور لطفا اینجـــــا کلیک کنید
      
      
      

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *