فروش-مال-توقیفی-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

فروش-مال-توقیفی-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور


توقیف اموال در چه شرایطی می تواند صورت گیرد؟

برای اینکه بدانیم مال توقیفی دارای چه ویژگی هایی است، بهتر است ابتدا به معنای لغوی توقیف نگاهی داشته باشیم. توقیف در لغت فارسی به معنای بازداشت، جلب، حبس، دستگیر، زندانی، بازداشت کردن، قبضه کردن و ضبط کردن است. از همین روی، توقیف اموال نیز به معنای بازداشت مال یا نگهداشتن آن مال است. در معنای حقوقی توقیف مال زمانی صورت می گیرد که شخص از اعطای حق یا پرداخت بدهی خود امتناع کند، در این شرایط خواهان می تواند از دادگاه درخواست توقیف اموال کند. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که روند توقیف اموال منقول با اموال غیر منقول تفاوت دارد. ماده ۶۲ قانون اجرا احکام مدنی، در مورد توقیف اموال منقول مقرر می داد که «اموال منقولی که خارج از محل سکونت یا محل کار محکوم علیه باشد، در صورتی توقیف می شود که دلایل و قرائن کافی بر احراز از مالکیت او در دست باشد.» اما اگر محرز شود که مالی که در فلان مکان واقع شده متعلق به شخصی دیگر و غیر از محکوم علیه است، آن مال قابل توقیف نیست. در مورد توقیف اموال غیر منقول باید توجه داشته باشیم که این مقوله در ید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. قانون گذار در ماده ۹۹ قانون اجرای احکام مدنی در مورد اموال غیر منقول ثبت شده، اذعان دارد: «قسمت اجرا توقیف مال غیرمنقول را با ذکر شماره پلاک و مشخصات ملک به طرفین و اداره ثبت محل اعلام می کند.» چنانچه مال به نام خود محکوم علیه باشد، اداره ثبت محل مراتب توقیف مار را به مسئولان اجرای احکام اطلاع می دهد تا آن مال در دفتر املاک بازداشتی ثبت شود. اما در شرایطی که مال به نام محکوم علیه نباشد و به نام شخص دیگری باشد، مراتب از سوی اداره ثبت به اطلاع مسئولان اجرای احکام می رسد تا حق افراد ثالث تضییع نشود.

نمونه-دادخواست-فروش-مال-توقیفی-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

نمونه-دادخواست-فروش-مال-توقیفی-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

از انواع توقیف اموال باید چه بدانیم؟

توقیف اموال به دو نوع تقسیم بندی می شود:

یک- توقیف تامینی

توقیف اموال می تواند با صدور اجراییه و ابلاغ آن به محکوم علیه صورت گیرد. بر طبق ماده ۳۴ قانون اجرای احکام مدنی، زمانی که اجراییه به محکوم علیه ابلاغ شد، فرد موظف است ظرف ده روز، حکم را اجرا نماید. با این حال ممکن است محکوم علیه در این فرصت ده روزه اموال خود را به دیگران انتقال دهد یا پنهان کند و یا از بین ببرد. به همین جهت طبق تبصره ماده ۳۵ قانون اجرای احکام مدنی، مقرر شده است که محکوم له می تواند حتی پیش از اتمام مهلت ۱۰ روزه محکوم علیه، اموال وی را برای توقیف، معرفی کند که به این نوع توقیف، توقیف تامینی یا توقیف احتیاطی گفته می شود.

دو- توقیف اجرایی

همانطور که گفته شد محکوم علیه موظف است ظرف ۱۰ روز از ابلاغ اجراییه، آن را اجرا کند. اما ممکن است از اجرای آن سرباز زند و عملا هیچ کدام از اعمال جایگزین را نیز اجرا نکند. در این وضعیت، طبق ماده ۴۹ قانون اجرای احکام مدنی، محکوم له می تواند معادل محکوم به، از اموال محکوم علیه درخواست توقیف دهد. در این حال، اقدام به توقیف اموال محکوم علیه بدون تاخیر صورت می پذیرد که در اصطلاح به این نوع از توقیف، توقیف اجرایی گفته می شود.

فروش مال توقیفی، جرم محسوب می شود؟

همانطور که می دانیم هنگامی که دادگاه الزام به پرداخت مالی می کند، شخص می تواند ظرف مدت ۱۰ روز حکم دادگاه را اجرایی کند اما چنانچه پیش از صدور مرحله اجرایی، امکان انتقال مال یا از بین بردن آن باشد، خواهان می تواند از دادگاه درخواست توقیف مال را نماید که در صورت موافقت دادگاه، صاحب مال از هر گونه تصرفی در آن مال محروم می شود و چنانچه اقدام به فروش مال توقیفی در ید دادگاه یا مقام صلاحیت دار کند، جرم محسوب می شود. بنابراین می توان گفت، فروش مالی که توسط مقام دارای صلاحیت توقیف شده باشد، طبق قانون مجازات اسلامی جرم است. به همین جهت قانون گذار در ماده ۶۶۳ قانون بیان می دارد: «هر کس با علم و آگاهی در اشیا و اموالی که توسط مقامات دارای صلاحیت توقیف شده است، بدون اجازه دخل یا تصرف بکند که منافی با توقیف باشد اگرچه فرد متصرف مالک آن اموال توقیف شده باشد بر طبق قانون مجرم محسوب می گردد و به مجازات تعیین شده، محکوم می شود.»

موفقیت در هر پرونده حقوقی با توجه به شرایط خاص خود، به فردی کارکشته و با تجربه در همان حیطه نیاز دارد. وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور با سبقه طولانی در پرونده های حقوقی علی الخصوص فروش مال توقیفی، جرم فروش مال توقیفی و نمونه دادخواست فروش مال توقیفی، می تواند شما را در مسیر پرونده همراهی نماید تا با بهترین مشاوره ها بتوانید به بهترین نتایج دست یابید.

برخی از سوابق وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور:

  • وکیل پایه یک دادگستری و کسب تجربیات متعدد در وکالت در شهر تهران به مدت طولانی
  • عضو سابق کانون وکلای تهران
  • عضو جدید کانون وکلای آذربایجان غربی
  • وکیل و مشاور حقوقی در ۸ شرکت حقوقی در تهران

قانون گذار چه مجازاتی برای جرم فروش مال توقیفی در نظر گرفته است؟

قانون گذار در ماده ۶۳۳ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته است: «هر کس عالما در اشیا و اموالی که توسط مقامات ذیصلاح توقیف شده است و بدون اجازه دخالت یا تصرفی نماید که منافی با توقیف باشد ولو مداخله کننده یا متصرف مالک آن باشد، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.» همانطور که طبق بیان صریح قانون مشخص است، با تمسک بر این ماده، قاضی می تواند مجازات فردی که به جرم فروش مال توقیفی دستگیر شده است را، از سه ماه تا یکسال تعیین کند به طوری که کمتر از سه ماه و بیشتر از یکسال نشود.

برای مشاوره در رابطه با جرم فروش مال توقیف شده و مجازات آن، همچنین در صورت نیاز به نمونه دادخواست فروش مال توقیفی می توانید همه روزه در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۹۱۴۱۴۱۲۱۴۱ تماس حاصل فرمایید و از این طریق برای مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور اقدام نمایید.

روش های مختلف توقیف اموال در قانون کدام است؟

برای توقیف اموال از دو شیوه می توان اقدام کرد:

  • مراجعه به اداره ثبت
  • مراجعه به مراجع دادگستری
  • مراجعه به اداره ثبت

باید توجه داشت که تنها زمانی می توان از این مرجع اقدام به توقیف مال کرد که بدهی یا طلب به وسیله یک سند لازم الاجرا قابل استناد باشد. برای مثال می توان به بدهی مربوط به مهریه که در سند ازدواج قید شده است اشاره کرد.

  • مراجعه به دادگستری

درخواست توقیف اموال از طریق دادگستری هم می تواند بعد از صدور حکم باشد و هم در حین رسیدگی به حکم. بنابراین اگر بعد از صدور حکم، محکوم علیه حکم صادر شده را اجرا نکرد یا در حین رسیدگی احتمال این برود که مدیون اموال خود را در این مدت به دیگری انتقال دهد، می توان از دادگاه درخواست توقیف اموال کرد. در مورد زمانی که رای در دادگاه صادر شده است نیز خواهان می بایست تقاضای صدور اجراییه نماید تا به واسطه آن حکم صادر شده اجرا شود. بعد از صدور اجراییه، محکوم علیه ظرف ده روی باید اموال خود را برای پرداخت بدی معرفی کند و اگر این کار را نکرد محکوم له می تواند اموال او را به دادگاه معرفی کند و همچنین درخواست توقیف اموال نماد.

 

برای آشنایی بیشتر با سفته لطفا اینجــــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =