نرخ-دیه-سال-1400-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

نرخ-دیه-سال-1400-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور


در ماه  آخر هر سال نرخ جدید بیمه را برای سال بعد مشخص میکنند تا طبق آن حق بیمه شخص ثالت توسط بیمه مرکزی اعلام گردد.
 یکی ازمهم ترین تصمیمات اجتماعی و اقتصادی کشور معین سازی نرخ دیه است که توسط قاضی القاضات انجام می شود و به ابلاغ نهایی می رسد که این امر همیشه در روزهای آخرسال انجام شده تا حق بیمه شخص ثالث تعیین شود    
در نشست خبری که در اواخر اسفند ۹۹ برگزار گردید  نرخ دیه سال ۱۴۰۰ توسط سخنگوی قوه قضاییه اعلام شد.
غلام حسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام نمود که طبق دستورالعمل های جدید شورای عالی قضائی نرخ دیه در سال جدید نسبت به سال ۱۳۹۹ ، ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است.بدین صورت که مبلغ دیه در سال ۱۴۰۰ در ماه های غیرحرام ۴۸۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۶۴۰ میلیون تومان می باشد.
نرخ دیه در سال ۱۳۹۹ در ماه های غیر حرام ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان بوده است.
بر این اساس در سال ۱۴۰۰ مبلغ دیه در ماه های عادی ۱۵۰ میلیون و در ماه های حرام ۲۰۰میلیون نسبت به سال گذشته  افزایش داشته است.

چه ماه هایی حرام هستند؟

محرم،رجب،ذی القعده و ذی الحجه ۴ماه قمری حرام هستند،که مبلغ دیه در این ماه ها یک سوم از کل مبلغ دیه در ماه های عادی بیشتر است.
محرم(۱۹مرداد الی۱۶ شهریور)
ذی القعده(۲۲خرداد الی ۲۰ تیر)
ذی الحجه(۲۱تیر الی ۱۸ مرداد)
رجب(۱۴ بهمن الی ۱۲اسفند)

جزئیات مقدار دیه در سال ۱۴۰۰

در صورت انجام جنایتی که موجب آسیب به جان و یا اعضاِ شخصی شود باید دیه را معین و پرداخت کرد که مقدار مال معینی است که شرع آن را تعیین کرده است.
بنابراین ، هرسال باتوجه های به ملاک های که در شرع تعیین گردیده قوه ی قاضییه نرخ دیه را تعیین میکند که برای سال ۱۴۰۰نیز همین گونه بوده است و نرخ و میزان دیه یک انسان کامل مشخص شده است.
نرخ-دیه-بر-اساس-اعلام-قوه-قضاییه-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

نرخ-دیه-بر-اساس-اعلام-قوه-قضاییه-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

 دیه چیست ؟

یکی از مهم ترین از انواع مجازات دیه می باشد که برای بعضی از جرم ها در نظرگرفته شده است که در سال ۱۳۹۲ در ماده ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی تعریف شد.طبق ماده ۴۴۸ دیه ،مال تعیین شده ای است که در شرع  مقدس،به موجب مرتکب شدن به جنایتی  غیر عمد یا  جنایتی عمد در موردهایی که قصاص ندارند تعیین شده است.
طبق تعاریف قبلی میشودگفت برای جرایم غیرعمدی که موجب به اسیب به جان،اعضای بدن(جراحت)و یا منفعت شخص دیگر شود مجرم باید به شاکی خود یا ورثه او دیه پرداخت کند.
به علاوه در برخی شرایط که جرم عمدی می باشد اما بخاطر وجود یک سری دلالیل نشود شخص مرتکب را قصاص کرد میشود دیه را تعیین نموده و پراخت کرد یا حتی در برخی موارد که حکم یک شخص مرتکب جرم قصاص است اما شخص بزه دیده یا ولی دم او به  گرفتن  دیه به جای اجرای قصاص راضی شده باشند.

نرخ دیه چگونه تعیین میشود؟

درباره ی دیه نکته بسیاری مهمی وجود دارد که چه نرخ و مبلغی برای شخص مرتکب جرم تعیین میشود که آن را پرداخت کند.
 بررسی کردن این موضوع از این جهت مهم است که مبلغ دیه هرسال نسبت به سال  گذشته فرق دارد ؛بخاطر تورم  در کشور هرسال باید مبلغ مشخصی تعیین شود که فقط برای همان سال قابل اجرا است .
نرخ دیه انسان کامل طبق تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده و هم چنین زیر نظر کارشناسان در هرسال اعلام می شود وبه رییس قوه قضاییه ابلاغ شده و رییس قوه قضاییه نیز آن را به ابلاغ نهایی می رساند.
 

تاثیرات نرخ دیه بر بیمه ها نامه ها

در حال حاضر شرکت های بیمه منتظر مشخص شدن نرخ جدید دیه در سال جدید هستند ، تا طبق آن خدمات خودرا در محدوده ی صدور بیمه نامه های شخص ثالث تنظیم نمایند.
هرچه نرخ دیه بالاتر باشد مستقیمادر مبلغ بیمه ابلاغ شده تاثیر دارد.
و هم چنین با اوضاع اقتصادی  کنونی کشور که به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیار بد است  و به تبع اوضاع اقتصادی مردم  را تحت تاثیر قرار می دهد و کسب کارها نیز رکود کرده است شرایط با سال های قبل تفاوت دارد و هم چنین تورم درکشور  مردم را بسیار تحت فشار قرار داده حال اگر مبلغ بیمه نامه افزایش چشم گیری داشته باشد مردم مجبور میشوند طبق الویت بندی های نیازهای زندگی  خود،بیمه را پرداخت نکنند و شرایط ناامنی در کشور بوجود می آید.
با کاردانی و درایت رییس قوه قضاییه و تیم تخصصی قوه قضاییه میشود انتظار داشت که تعادل بین نرخ دیه و حق بیمه تعادلی برقرار شود که به نفع هردو طرف باشد.   
دربیمه نامه هایی از اول سال ۱۴۰۰ صادر شده اند نرخ جدید بیمه به صورت اتوماتیک اعمال میشود اما بیمه نامه های با نرخ سال قبل صادر شده اند باید به روش های زیر عمل کنند:
در بیمه شخص ثالث طبق اعلام بانک مرکزی احتیاجی به افزایش مبلغ بیمه شخص ثالث نم یباشد ومیتوان با همان بیمه نامه سال قبل خسارت را با تعهدات روز دریافت نمود 
برای بیمه هایی مانند بیمه نامه های مسولیت باید احاقیه افزایش دیه دریافتت کرد باید به نمایندگی که از آنجا بیمه نامه تهیه کرده اید تماس بگیرید و درخواست الحاقیه ی افزایش دیه کنید
درگرفتن الحاقیه افزایش به هیچ وجه بی توجه نباشید نمایندگان بیمه در اسرع وقت و حتی بصورت غیر حضوری اینکارا برای شما انجام خواهند داد. مبالغ الحاقیه نسبت به مبلغی که برای بیمه پرداخت کردید بسیار ناچیز است.
با مراجعه به سایت   negatalipour.ir
میتوانید با بهترین وکیل حقوقی آقای نجات علی پور وکیل پایه یک دادگستری کارهای حقوقی خودرا به وکیلی ماهر و زبده بسپارید تا به بهترین نتیجه برسید.  
نجات علی پور وکیل پایه یک دادگستری
 • دارای گواهی نامه داوری در دعاوی حقوقی
 • وکیل ۸ شرکت حقوقی در ارومیه و تهران
 • متخصص دعاوی ملکی و مخدر
 • عضو سابق وکلای مرکز تهران و عضو جدید کانون وکلای آذرباجان غربی
 • حوزه های کاری
 • متخصص امور ثبتی 
 • متخصص امور ارث و وصیت
 • متخصص امور کیفی
 • متخصص امور ملکی

 

برای آشنایی بیشتر با وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور لطفا اینجــــا کلیک کنید

1 دیدگاه

  • دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *