رشوه دادن و رشوه گرفتن خلاف قانون و نظم عمومی جامعه است و وکیل ارتشا در ارومیه پرونده‌های مربوط به این موضوع را بر عهده می‌گیرد. از سالیان دور شنیده‌اید که برخی از افراد سود جو برای منفعت کار خود و از بین بردن موانع موجود اقدام به رشوه دادن می‌کنند و بسیارند افرادی که در قبال کاری که خلاف قانون است رشوه می‌گیرند.

حال قصد داریم جرائم مربوط به رشوه گرفتن و رشوه دادن را به طور کامل شرح دهیم.

ارتشا-چیست؟-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

ارتشا-چیست؟-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

ارتشا چیست؟

 

در قانون به رشوه دادن رشاء و به رشوه گرفتن ارتشا گفته می‌شود. فردی که رشوه را قبول می‌کند، مرتشی نام دارد و فردی که رشوه می‌دهد نیز راشی نامیده می‌شود. به طور کلی در معنای حقوقی هرگونه دریافت پول یا چک از سوی کارمندان و ماموران دولتی و قانون مردان برای انجام دادن یا انجام ندادن کاری در حیطه شغلی خود، ارتشا محسوب می‌شود و جرم است.

به عنوان مثال کارمندی که دامنه اختیارات خود در قبال انجام دادن یا انجام ندادن کاری پولی را از ارباب رجوع دریافت می‌کند، مرتشی است و ارباب رجوعی که برای دست یافتن به منافع خود رشوه می‌دهند راشی هستند. هر دو عمل رشاء و ارتشا جرم است و مجازات مشخصی برای مجرمین در نظر گرفته شده است.

رشوه خارج از یک سازمان و نهاد دولتی معنایی ندارد و اگر کارمندی خارج از محیط کاری خود و در شرکتی دیگر کاری را در قبال دریافت پول انجام دهد، رشوه محسوب نخواهد شد. بنابراین تنها دریافت و پرداخت وجه با هدف دست یابی به منفعت مالی در سازمان‌ها و نهادهای دولتی رشوه محسوب می‌شود.

شرط وقوع جرم ارتشا چیست؟

 

 • اولین شرط وقوع جرم ارتشا این است که رشوه گیرنده یا مرتشی باید از کارمندان یا ماموران دولتی باشد. تفاوتی ندارد که مرتشی کارمند رسمی است یا غیر رسمی. همین که کارمند دولت است و در نهاد دولتی مشغول به کار است کافی است.
 • شرط دوم این است که فرد راشی (رشوه دهنده) و مرتشی (رشوه گیرنده) برای انجام دادن یا چشم پوشی از انجام کاری با یکدیگر تبانی کرده باشند. این کار باید مربوط به انجام امور دولتی و مربوط به نهاد دولتی باشد. در غیر اینصورت اگر کارمند دولت از فردی برای انجام کاری بیرون از سازمان دولتی و کاری غیر از حوزه کاری خود پولی را دریافت کند، رشوه محسوب نمی‌شود.
 • شرط سوم رضایت فرد مرتشی برای قبول رشوه و انجام درخواست ارباب رجوع است. مرتشی با رضایت کامل مبلغ رشوه را دریافت می‌کند و در عوض کاری که ارباب رجوع خواسته است را به هر طریقی که ممکن باشد انجام می‌دهد.
 • شرط بعد وجود مبلغ و سندی بابت دریافت وجه و رشوه است، تفاوتی ندارد که این مبلغ به چه صورت به مرتشی پرداخت شده است. هر گونه مدرکی دال بر دریافت رشوه برای دادگاه کافی است. بنابراین برای جمع آوری مدارک لازم برای اثبات جرم مرتشی و راشی لازم است که از بهترین وکیل ارتشا در ارومیه کمک گرفته شود.
 • در زمان وقوع جرم اهمیتی ندارد که کارمند دولت در حیطه وظایف خود عملی را انجام داده است یا خارج ار وظایف بوده است. انجام هر کاری در نهاد دولتی و به ضرر نظم عمومی جامعه جرم است.
 • تفاوتی ندارد که عمل انجام شده حق ارباب رجوع بوده است یا خیر. در هر صورت انجام هر کاری در قبال دریافت رشوه خلاف قانون است.
 • تفاوتی ندارد که مرتشی توانسته است کار را انجام دهد و انجام کار برای راشی موثر بوده است یا خیر. در هر صورت کار خلاف قانون صورت گرفته است.
 • کشف مبلغ رشوه یا چک از مرتشی نیز دیگر شرایط وقوع جرم ارتشا است.

در صورت وجود و اثبات هر یک از شرایط ذکر شده مامور یا کارمند دولت مجرم محسوب می‌شود و باید مجازات شود. همچنین فردی که رشوه می‌دهد نیز مجرم است و در صورتی که وکیل ارتشا خوب در ارومیه بتواند این موضوع را اثبات کند، راشی مجرم شناخته می‌شود و مجازات می‌شود.

مجازات رشوه گیرنده و رشوه دهنده چیست؟

 • مجازات ارتشا (دریافت رشوه): مجازات ارتشا برای فردی در نظر گرفته می‌شود که رشوه دریافت کرده است و این فرد از کارمندان و ماموران دولتی می‌باشد. میزان مجازاتی که برای این فرد در نظر گرفته می‌شود به میزان رشوه‌ای که دریافت کرده است بستگی خواهد داشت. همچنین سمت وی در نهاد یا سازمان دولتی نیز در میزان شدت مجازات وی تاثیر گذار خواهد بود. مجازاتی که برای مرتشی تعیین شده است از یک سال تا ۱۰ سال خواهد بود و ممکن است فرد به صورت دائم یا موقت از سمت خود برکنار شود و با توجه به شدت جرم حکم شلاق برای مجرم صادر خواهد شد. بهترین وکیل ارتشا در ارومیه می‌تواند برای دفاع از موکل خود در دادگاه حاضر شود و از میزان مجازاتی که قاضی برای وی در نظر گرفته است بکاهد.
 • مجازات رشا (پرداخت رشوه): مجازات فرد رشوه دهنده حکم حبس از ۶ ماه تا سه سال می‌باشد و یا بسته به مبلغ رشوه و شدت جرمی که انجام شده است ممکن است مجازات ۷۴ ضربه شلاق برای راشی صادر شود. اموالی که به قصد رشوه پرداخت شده نیز به نفع دولت ضبط خواهد شد. اگر فرد راشی وکیل داشته باشد، می‎تواند مجازات صادر شده را تغییر دهد و جریمه نقدی پرداخت کند.

در شرایطی که فردی به دلیل اضطرار یا شرایط خاص مجبور شده باشد رشوه دهد، قاضی درباره پرونده و حکم نهایی جور دیگری تصمیم خواهد گرفت و ممکن است مجازات حبس برای فرد راشی حذف گردد و مبلغی که رشوه داده است به وی بازگردانده شود. به همین علت توصیه می‌شود برای اثبات این موضوع حتما با وکیل متخصص و با تجربه مشورت شود. به عنوان مثال فردی که رشوه داده است می‌تواند با راهنمایی وکیل خود زودتر از اقدام ماموران برای کشف جرم، به جرم خود اعتراف کند و از مجازات خود بکاهد.

نحوه اثبات ارتشا

 

برای اثبات جرم ارتشا و رسیدگی به آن در مراجع قضایی مدارک موثقی نیاز است. اگر فردی که مبلغی را به عنوان رشوه دریافت کرده است و در قبال آن کاری انجام داده است، به جرم خود اعتراف کند، نیاز است برای اثبات ادعای وی مدارک و شواهد کافی جمع آوری شود تا پرونده به صورت جدی مورد رسیدگی قرار گیرد و جرم فرد اثبات شود.

مورد دیگر شهادت دو شاهد مرد است. اگر دو نفر در زمان وقوع جرم ارتشا در محل حضور داشته‌اند و شهادت دهند که شاهد دریافت رشوه از سوی مرتشی بوده‌اند و هر آنچه که مشاهده نموده‌اند را در دادگاه شرح دهند، جرم اثبات می‌شود.

به طور کلی برای اثبات جرم فرد رشوه گیرنده باید مدارک و شواهد کافی جمع آوری شود و به قاضی ارائه گردد. مانند رسید پرداخت مبلغ رشوه یا سندی که نشان دهد مالی به مرتشی انتقال یافته است. وکیل ارتشا در ارومیه با استفاده از تجربه و تخصص خود در زمینه پرونده‌های ارتشا و رشا قادر است مدارک لازم برای اثبات جرم مرتشی را برای ارائه به مراجع قضایی جمع آوری نماید.

 

جرم رشا و ارتشا مطلق هستند

 

مطلق بودن این جرائم به این معنی است که نیازی به نتیجه و رای دادگاه ندارند و در صورت مشاهده یا اعتراف به جرم فرد رشوه گیرنده ون رشوه دهنده مجرم محسوب می‌شوند و مجازات آنها تعیین می‌شود. به عنوان مثال اگر فردی برای انجام کاری به یک مامور یا کارمند دولتی رشوه دهد و به طریقی این عمل فاش شود، پرونده کیفری برای فرد رشوه دهنده و رشوه گیرنده در دادگاه ایجاد خواهد شد و بدون نیاز به صدور رای، افراد مجرم شناخته شده و مجازات تعیین خواهد شد.

تخلفات رشوه گیرندگان چگونه باید مورد رسیدگی قرار گیرد؟

 

بهترین فرد برای راهنمایی نحوه اعلام تخلفات رشوه گیرنده و رشوه دهنده وکیل ارتشا خوب در ارومیه است. وکیل ارتشا به طور کامل از نحوه اعلام تخلف و رسیدگی به آن اطلاع دارد و می‌تواند موکل خود را برای طرح شکوائیه و دادخواست مورد نظر راهنمایی نماید. بدین ترتیب اگر در سازمان‌ها و ادارات دولتی مقامات اداری از طریق بازرسان یا کارمندان دیگر متوجه تخلف هر یک از کارمندان سازمان شوند، باید هر چه سریع‌تر برای اعلام تخلف فرد رشوه گیرنده اقدام نمایند تا دادگاه مجازات وی را مشخص نماید.

بهترین-وکیل-ارتشا-در-ارومیه-نجات-علی-پور

بهترین-وکیل-ارتشا-در-ارومیه-نجات-علی-پور

بهترین وکیل ارتشا در ارومیه چه وظایفی دارد؟

 

مهمترین وظیفه وکیل ارتشا جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوق موکل است. وکیل ممکن است وکالت هر یک از طرفین پرونده (رشوه گیرنده یا رشوه دهنده و شاکی پرونده) را بر عهده داشته باشد، در هر صورت موظف است برای دفاع از منافع موکل خود مدارک و شواهد مورد نیاز را جمع آوری نماید. وکیل موظف است در قبال دریافت هزینه وکیل ارتشا در ارومیه از موکل خود دفاع نماید و تا حد امکان از مجازات وی بکاهد.

از دیگر وظایف وکیل ارتشا خوب در ارومیه عبارتند از:

 • طرح دادخواست و اقامه دعوا: فردی که قصد دارد تخلف فرد رشوه گیرنده یا رشوه دهنده را به مراجع قضایی اعلام کند باید تخلف صورت گرفته را با طرح دادخواست مبنی بر اقماه دعوا به دادگاه ارائه دهد. وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور قادر است با استفاده از تجارب و تخصص خود برای خواهان پرونده دادخواست مربوطه را تنظیم نماید.
 • لایحه نویسی: نوشتن لایحه کاربی سخت و اصولی است و هر شخصی قادر به انجام این کار نیست. در صورتیکه که لایحه نویسی اشتباه انجام شود، از سوی دادگاه رد خواهد شد و دادرسی پرونده تا زمان ارائه لایحه صحیح به تعویق می‌افتد. به منظور جلوگیری از هر گونه وقفه در روند رسیدگی به پرونده بهتر است برای لایحه نویسی به وکیل ارتشا مراجعه شود. ارائه لایحه در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده و در زمان دفاع یا اعلام هرگونه درخواست به دادگاه مورد نیاز خواهد بود.
 • رجوع به مفاد قانونی مرتبط با پرونده: وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور بر تمامی مفاد قانونی تسلط کامل دارد و می‌داند در هر مرحله از دادرسی پرونده از چه مفادی می‌تواند برای پیش بردن پرونده استفاده کند.
 • ارائه مدارک و اسناد معتبر: وکیل ارتشا به خوبی می‌داند که برای دفاع از حقوق موکل خود و اثبات جرم افراد رشوه دهنده و رشوه گیرنده چه مدارکی باید ارائه دهد. یکی دیگر از وظایف وکیل ارتشا جمع آوری مدارک و اسناد مورد نیاز برای ارائه در دادگاه است. فردی که می‌خواهد طرح دعوا نماید و از فرد متخلف شکایت کند به تنهایی قادر نیست تمام مدارک لازم را جمع آوری کند و گاها به دلیل کافی نبودن مدارک دادرسی به تعویق می‌افتد.

مزایای مشورت با وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور

 • تسریع در روند رسیدگی به پرونده با انجام اقدامات لازم و به موقع
 • تشکیل جلسات دادگاه بدون حضور موکل
 • اطلاع موکل از تمامی مراحل دادرسی پرونده
 • اطمینان از عدم افشای اسرار موکل (گاهی فرد خواهان تمایلی ندارد که نامش افشا گردد)
 • مطلع شدن موکل از تمامی مراحل قانونی رسیدگی به پرونده و نحوه دادرسی
 • متعهد بودن وکیل برای پیگیری مراحل دادرسی پرونده و مطلع نمودن موکل از جریان پرونده
 • پرداخت منصفانه‌ترین هزینه وکیل ارتشا در ارومیه
 • استفاده از بروزترین روش‌ها برای پیگیری پرونده و دفاع از حقوق موکل

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت برای مشاوره حقوقی و اطلاع از هزینه وکیل ارتشا در ارومیه به آدرس https://nejatalipour.ir/ مراجعه فرمائید.

بهترین زمان برای مراجعه به وکیلپ

 

توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی و پیش از طرح دادخواست به وکیل مراجعه شود. اگر وکیل از همان ابتدا پرونده را بر عهده گیرد و دادخواست لازم را طرح نماید، تسلط بیشتری بر موضوع پرونده خواهد داشت و روند رسیدگی به پرونده سریع‌تر پیش خواهد رفت. به همین منظور بهتر است برای جلوگیری از هر گونه ضرر و زیان مادی و غیر مادی سریع‌تر به وکیل ارتشا مراجعه شود.

البته اگر درگیر پرونده رشوه هستید و هنوز به وکیل مراجعه نکرده‌اید جای نگرانی نیست. این بدین معنا نیست که مراجعه به وکیل در این مرحله از دادرسی بی فایده خواهد بود. حضور وکیل در هر مرحله از دادرسی موثر خواهد بود و کمک می‌کند تا پرونده نتیجه بهتری داشته باشد.

  به خاطر داشته باشید که مشورت کردن با وکیل و حضور وی همیشه کمک کننده خواهد بود. بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی از مسائل حقوقی و نحوه دادرسی به تنهایی قادر نیستند از حقوق خود دفاع نمایند و ممکن است در مراحل دادرسی با مشکلاتی مواجه شوند و پرونده نتیجه مطلوبی نداشته باشد. فرد مجرم باید مجازات شود و اگر نتوان این تخلف را اثبات کرد نظم عمومی جامعه مختل خواهد شد.  

 

برای آشنایی بیشتر با وکیل کلاهبرداری در ارومیه لطفا اینجـــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =