وکیل ملکی در ارومیه

وکیل پایه یک دادگستری که در زمینه مسائل ملکی فعالیت دارد، وکیل ملکی در ارومیه نامیده می­شود. وکیل ملکی در زمینه مسائل حقوقی ملکی دارای تجربه و تخصص می­باشد. هنگامی که فردی با مسائل و مشکلاتی ملکی مواجه می­شود، بهترین کار مراجعه و مشورت با وکیل ملکی خوب در ارومیه می­باشد. ­وکیل ملکی باید قادر باشد در کوتاه­ترین زمان بهترین راهکار را برای حل مشکلات موجود در پرونده ارائه دهد.

پرونده­های ملکی به دلیل اینکه با دارایی و اموال افراد مستقیما در ارتباط هستند، از حساسیت بالایی برخودار می­باشند، از این رو مشاوره و حضور وکیل ملکی برای بررسی پرونده و مطلع نمودن فرد زیان دیده از قوانین حقوقی ملکی الزامی می­باشد.

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور متخصص در حوزه مسائل حقوقی و ملکی و رسیدگی به دعاوی اموال منقول و غیر منقول فعالیت دارند. اموال غیر منقول عبارتند از املاک ( املاک تجاری و املاک مسکونی) و اراضی( اراضی داخل شهر و اراضی خارج از شهر) و اموال منقول عبارتند از اموالی که بتوان آن را از جایی به جای دیگر جا به جا نمود، مانند خودرو، موتور، گوشی همراه، تلویزیون و …

بهترین-وکیل-ملکی-در-ارومیه-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

بهترین-وکیل-ملکی-در-ارومیه-وکیل-پایه-یک-دادگستری-نجات-علی-پور

دعاوی ملکی چیست؟

 

دعاوی ملکی شامل آن دسته از دعاوی که مربوط به املاک و اموال غیر منقول و منقول می­باشد و باید توسط وکیل ملکی در ارومیه مورد بررسی قرار گیرد. همان طور که می­دانید خرید و فروش اموال و سرمایه گذاری در زمینه ملک و املاک از سود آوری بالایی برخوردار است و افراد بسیاری برای کسب سود و افزایش سرمایه خود، وارد این کسب و کار می­شوند.

سرمایه گذاری در زمینه املاک می­تواند به صورت خرید و فروش ملک باشد و به صورت فردی صورت گیرد و یا اینکه به صورت گسترده و مشارکتی انجام پذیرد. تا زمانیکه طرفین معامله و شرکا تمامی توافقات و شروط قرارداد را رعایت نمایند، مشکلی پیش نخواهد آمد. در صورتیکه بین یکی از طرفین معامله یا شرکا مشکلی پیش بیاید، اصطلاحا دعوای ملکی صورت می­گیرد و طرفین نیازمند مشورت با وکیل ملکی می­باشند.

سرمایه گذاری در حوزه املاک نیازمند تخصص و تجربه کافی می­باشد و معامله و خرید و فروش املاک بسیار پیچیده می­باشند، به همین دلیل فردی که آگاهی کامل در مورد معامله و خرید و فروش املاک ندارد بهتر است پیش از ورود به این حوزه، برای آگاهی در مورد مسائل حقوقی و قوانین خرید و فروش و جزئیات موجود در معاملات با یک وکیل ملکی مشورت نماید.

  

دعاوی ملکی بر سه دسته تقسیم می­شوند که عبارتند از:

 • دعاوی ملکی حقوقی
 • دعاوی ملکی کیفری
 • دعاوی ملکی ثبتی
 1. دعاوی ملکی حقوقی:

بیشترین مراجعات افراد شاکی برای طرح دعاوی ملکی حقوقی می­باشد و یکی از رایج­ترین موضوعات پرونده­های موجود در دادگاه می­باشد. برای طرح هریک از این دعاوی اشاره شده در ادامه مطلب مشورت با وکیل بهترین وکیل ملکی در ارومیه الزامی است. این دعاوی زیر شاخه­های متعددی دارد که عبارتند از:

 • الزام به تحویل ملک:

اگر قبل از تنظیم سند رسمی، مبایعه نامه­ای تنظیم شود و در آن تاریخ تحویل ملک به خریدار مشخص شده باشد، فروشنده موظف است در زمان مشخص ملک را به خریدار تحویل دهد. با توجه این موضوع که قیمت ملک در طول سال در حال افزایش است ممکن است فروشنده تحویل ملک را به تعویق بیاندازد تا قیمت روز را از خریدار دریافت کند. در این صورت خریدار می­تواند با طرح دعاوی ملکی، از فرد شکایت نماید و برای تحویل ملک خود اقدامات لازم را انجام دهد.

 • خلع ید:

زمانی که فردی ملکی را تصرف نماید و صاحب ملک نباشد و حاضر نباشد ملک را به صاحب اصلی تحویل دهد، مالک اصلی ملک ­تواند با طرح دعوای خلع ید، برای باز پس گرفتن ملک خود به دادگاه مراجعه نماید. در هنگام طرح دعوا مالک بایستی سند رسمی ملک مورد نظر یا هر گونه سند یا مدرکی که اثبات کند ملک به او تعلق دارد را به دادگاه ارائه دهد.

 • الزام به تنظیم سند رسمی:

سند رسمی به نام فردی است که مالک اصلی باشد و در صورتیکه ملک خرید و فروش شود، سند باید به نام خریدار ثبت شود. زمانی که فروشنده ملک برای تنظیم سند حاضر نشود و انتقال سند به خریدار را به هر دلیلی به تعویق بیاندازد، خریدار می­تواند برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی نزد بهترین وکیل ملکی در ارومیه برود و دادخواست تنظیم نماید.  

 • انحصار وراثت:

زمانیکه فردی فوت می­کند و در وصیّت نامه نحوه تقسیم اموال بین وراث را قید نکرده باشد، وراث برای تقسیم اموال و فروش املاک و اراضی متوفی با مشکل مواجه خواهند شد، و به همین منظور با کمک وکیل ملکی برای طرح دعوای انحصار وراثت اقدام می­نمایند تا به روش قانونی اموال متوفی بین وراث تقسیم شود.  

 • رفع مزاحمت و ممانعت از حق:

زمانی که فردی به دلایل مختلف برای مالک زمین یا ملک مزاحمت ایجاد کند و اجازه ندهد مالک از ملک خود استفاده نماید، مالک با طرح دعوای رفع مزاحمت می­تواند از حق خود دفاع نماید. مالک بایستی برای طرح دعوا سند رسمی مالکیت را ارئه نماید. همچنین اگر فردی بدون اینکه ملک یا زمین را تصرف کند، مانع استفاده مالک از ملک یا زمین خود شود، از حق قانونی مالک ممانعت نموده و مالک می­تواند برای دستیابی به حقوق خود دعوای ممانعت از حق را مطرح نماید.

 • رفع تصرف عدوانی:

 این دعوای ملکی مانند دعوای خلع ید می­باشد و در صورتی که فردی که صاحب اصلی ملک نیست، مانع از ورود مالک اصلی به ملک شود، مطرح می­شود. با این تفاوت که مالک تنها باید مدرکی دال بر مالکیت وی یا سابقه تصرف را به دادگاه ارائه دهد و قاضی برای ممانعت از متضرر شدن مالک، حکم موقتی صادر می­نماید تا فرد متصرّف نتواند ملک را معامله کند. این حکم تا زمانی که دستور قطعی صادر شود معتبر خواهد بود.

 • فک رهن:

زمانی که فردی ملک یا زمین را از مالک آن رهن کند، باید در تاریخ پایان رهن ملک یا زمین را به مالک اصلی پس دهد. در صورتی که فرد مرتهن از باز پس دادن ملک یا زمین امتناع نماید، مالک می­تواند برای طرح دعوای فک رهن به وکیل ملکی خوب در ارومیه مراجعه نموده و برای دریافت حق و حقوق خود اقدامات لازم را انجام دهد.

در این حالت، فرد مرتهن بایستی برای مدتی که ملک یا زمین در اختیار او بوده (مدت زمان پس از اتمام رهن) مبلغی تحت عنوان اجرت المثل به مالک اصلی بپردازد.

 • باطل نمودن معامله صوری به قصد فرار از بدهی:

بر اساس ماده ۲۱۸ قانون مدنی، هر گاه فردی برای فرار از پرداخت دین و بدهی املاک خود را با انجام معاملات صوری به نام فرد یا افرادی دیگر منتقل کند، مرتکب خلاف شده است و تمام معاملات او باطل می­باشد.

 • فروش ملک مشاع:

زمانی که ملک یا زمینی دارای سند مشاع می­باشد و یکی از شرکا یا تعدادی از آنها بخواهند سهم خود را بفروشند، باید از سوی دادگاه مجوز فروش سهم دریافت نماید و سپس برای فروش سهم خود اقدام نماید.

 1. دعاوی ملکی کیفری:

 این نوع دعاوی مربوط به تخلفات عمدی، ارتکاب جرم و کلاهبرداری ملکی می­باشند و باید توسط مراجع قضایی مورد بررسی قرار گیرند. از مهمترین دعاوی ملکی کیفری می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جعل اسناد ملکی جهت کلاهبرداری
 • کلاهبرداری هنگام خرید و فروش املاک
 • خیانت در امانت
 • فروش اموال به صورت غیر قانونی
 • جعل سند رسمی برای انجام معاملات ملکی
 • تغییر کاربری زمین­های کشاورزی به مسکونی بدون داشتن مجوز رسمی
 • تقسیم املاک و اراضی و ورود غیر قانونی به ملک یا زمین فرد دیگر
 1. دعاوی ملکی ثبتی:

دعاوی ملکی ثبتی در واقع زیر شاخه دعاوی ملکی حقوقی می­باشد اما به دلیل اینکه این نوع دعاوی از اهمیت بالایی برخوردار است و تعداد بسیاری از متقاضیان دعاوی ملکی برای طرح این نوع دعوا به دادگاه مراجعه می­کنند، جداگانه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

این دعاوی مربوط به ثبت اسناد و مدارک املاک و اراضی می­باشد. این دعاوی برای حل مشکلات فرعی که در مفاد سند املاک و قراردادها قید شده است، طرح می­شود و طرفین برای رفع مشکلات بوجود آمده بعد از عقد قرارداد و خرید و فروش ملک، با کمک گرفتن از بهترین وکیل ملکی در ارومیه اقدام به طرح دعوای ملکی ثبتی می­نمایند.

بسیاری از مشکلات موجود در معاملات ملکی به دلیل عدم آگاهی طرفین از قوانین حقوقی ملکی و معامله نادرست می­باشد.

مهمترین ویژگی­های وکیل ملکی خوب

 

اگر در زمینه مسائل ملکی دچار مشکل شده اید و برای بررسی پرونده و آشنایی با قوانین حقوقی ملکی نیازمند مشورت با یک وکیل ملکی می­باشید، بایستی درباره ویژگی­ها و خصوصیات یک وکیل خوب و حرفه­ای اطلاعاتی کسب نمائید. می­توانید با پرس و جو از همکاران و مراجعین درباره عملکرد و دانش وکیل مورد نظر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. لازم است که به صورت حضوری با وکیل ملاقاتی داشته باشید و درباره مسائل پیش آمده با او صحبت نمائید و از تجربه و مهارت او در زمینه مسائل ملکی اطمینان حاصل کنید.

درباره تخصص و مدارک دانشگاهی وی پرس و جو کنید و درباره سابقه کاری وی و تعداد پرونده­های موفقی که تا کنون داشته است تحقیق کنید. پرونده­های حقوقی از اهمیت بالایی برخوردارند، پس برای انتخاب وکیل عجله نکنید و با دقت وکیل مناسب را انتخاب نمائید.

از ویژگی­های اساسی و مهم یک وکیل خوب و حرفه­ای می­توان به موارد زیر اشاره نمود:  

 • تخصص و تجربه:

از اصلی­ترین ویژگی­های یک وکیل ملکی تخصص و مهارت بالا و تجربه پیگیری پرونده­های ملکی و رویارویی با مسائل ملکی مختلف می­باشد. وکیل ملکی باید همواره اطلاعات و دانش خود را به روز نگه دارد و از قوانین جدید آگاهی کامل داشته باشد و بتواند به خوبی در دادگاه از منافع موکل خود دفاع نماید. وکیل ملکی خوب در ارومیه باید به تمامی قوانین مسلط باشد و قادر باشد در زمان وقوع هر گونه مساله­ای در مورد پرونده، سریعا پیشنهادات کارسازی ارائه دهد که به قاضی برای صدور حکم نهایی کمک نماید.

تجربه و تخصص وکیل با کم سن و سال بودن وکیل یا میانسال بودن او ارتباطی ندارد. گاها یک وکیل جوان تخصص و دانش بسیار مفیدتری در حوزه مسائل حقوقی ملکی دارد و بهتر می­تواند پرونده را در جهت موفقیت و کسب نتیجه مطلوب هدایت نماید.

قدرت بیان و تسلط بر مسائل، طرح شکوائیه و لایحه صحیح و قوی، قلم گیرا و استفاده از جملات موثر بر نظر قاضی از جمله مواردی است که تنها با مهارت، تخصص و تجربه کسب می­شود. هر چه وکیل با پرونده­های بیشتری سر و کار داشته باشد، با موضوعات گوناگونی آشنا خواهد شد و برای یافتن راه حل می­تواند از تجارب خود کمک بگیرد.

وکیل ملکی با تجربه باید با نحوه تنظیم شکوائیه، لایحه و طرح دعاوی مختلف مطلع باشد و زمان مناسب برای ارائه شکوائیه و لایحه به دادگاه را به خوبی تشخیص دهد. یک وکیل کاربلد و حرفه­ای با فن بیان قوی می­تواند در کوتاه­ترین زمان پرونده را در جهت پیروزی پیش ببرد.

اگر وکیل ملکی مورد نظرتان کتاب یا نشریه­ای تالیف نموده است، حتما مطالب آن را مطالعه نمائید و از میزان تخصص و مهارت وی آگاه شوید.

 

 • وجدان حرفه­ای:

یک وکیل کار بلد در اولین جلسات مراجعه موکل، با دقت به صحبت­های مراجعه کننده گوش می­کند و نکات مهمی که در رسیدگی به پرونده و طرح شکایت و غیره لازم است را از میان سخنان مراجعه کننده بیرون می­کشد و یادداشت می­نماید.

­وکیل متخصص بایستی تمام مدارک و اسناد موجود را بررسی نماید و با دلایل کافی و مدارک آماده برای دفاع از موکل خود حاضر شود. همچنین وکیل بایستی در قبال موکل خود مسئولیت پذیر باشد و برای احقاق حقوق موکل خود از هیچ تلاشی کوتاهی ننماید. همچنین وکیل ملکی موظف است در تمامی جلسات دادگاه حضور یابد و از تمامی مراحل پیگیری پرونده و ابلاغیه­ها آگاه باشد.

یک وکیل خوب و متخصص هرگز راه­های نادرست و غیر قانونی را به موکل خود پیشنهاد نمی­کند و اگر موکل نیز بخواهد از راه غیر قانونی به حق و حقوق خود برسد، وکیل باید از راه درست او را از انجام این کار باز دارد.

یک وکیل حرفه­ای هرگز موکل خود را از نتیجه کار به طور قطع مطمئن نمی­کند و بابت این مساله از موکل خود حق الوکاله بیشتری دریافت نمی­کند. برخی از وکلا به شرط پیروزی قطعی پرونده و تضمین نتیجه و موفقیت موکل، هزینه حق الوکاله را قبل از انجام هر کاری دریافت می­کنند که این بر خلاف مقررات می­باشد. 

وکیل می­تواند برای انجام امور مربوط به پرونده و حضور در تمامی جلسات دادگاه از موکل خود وکالت نامه بگیرد. اما هرگز نباید از وکالت نامه سوء استفاده نماید و در جهت پیش برد منافع کاری خود از آن استفاده نماید. 

 • حسن خلق:

وکیل حرفه­ای در زمان رویارویی با قاضی و طرفین دعوا با رعایت ادب و اصول اخلاقی صحبت می­کند و از هر گونه تحقیر و استفاده از الفاظ نادرست پرهیز می­نماید. وکیل ملکی باید به موکل خود احترام بگذارد و از هرگونه سوء استفاده از او اجتناب نماید.

وکیل خوب از نظرات و راهکارهای وکیل و قاضی استقبال می­نماید و از تجارب افراد خبره بهره می­گیرد. بهترین وکیل در ارومیه هرگز دانش و سوار خود را به رخ نمی­کشد و در برابر قاضی متواضع و فروتن رفتار می­نماید.

 • صداقت و راست گویی:

یکی از مهمترین ویژگی­های وکیل ملکی خوب در ارومیه راز داری و حفظ اسرار موکل می­باشد. وکیل نباید به هیچ وجه مدارک و اطلاعات پرونده را در اختیار فردی غیر از موکل قرار دهد و از دادن اطلاعات و همکاری با طرفین دعوا جدا پرهیز نماید.

همچنین وکیل ملکی در ارومیه بایستی موکل خود را از مراحل و جزئیات پرونده و روال قانونی رسیدگی به مسائل ملکی آگاه نماید و از پنهان سازی یا بزرگنمایی مسائل اجتناب کند. وکیل خوب باید برای موکل خود وقت بگذارد و هر زمان موکل نیاز به مشورت داشته باشد او را راهنمایی کند.

وکیل ملکی وظیفه دارد موکل ابلاغیه­های مربوط به پرونده موکل را به دقت مطالعه و بررسی کند و موکل را در جریان روند پیگیری موارد موجود در ابلاغیه قرار دهد. ممکن است موکل به دلیل شرایط بد روحی و درگیری ذهنی نتواند مسائل را آن گونه که باید درک کند و دچار سردرگمی شود، در این حالت وکیل باید با صبر و حوصله موکل را راهنمایی کند و به او اطمینان دهد که تمام مراحل کار را بر عهده می­گیرد.

 • وقت شناسی:

وکیل ملکی باید همیشه به موقع در جلسات دادگاه حاضر باشد و برای موکل خود همیشه در دسترس باشد. گاهی حضور نداشتن وکیل یا دیر رسیدن او به جلسه دادگاه موجب ضرر و زیان موکل می­شود زیرا ممکن است موکل نتواند به تنهایی از حقوق خود دفاع کند.

هزینه وکیل ملکی

 

هزینه حق الوکاله وکیل ملکی با توجه به میزان فعالیت وکیل و رسیدگی به پرونده متفاوت خواهد بود. گاهی موکل تنها برای طرح شکوائیه یا دعوا نزد وکیل ملکی مراجعه می­نماید و تنها دستمزد طرح دادخواست را دریافت می­کند. اما اگر وکیل تمام مراحل پرونده را بر عهده گیرد و از سوی موکل خود وکالت داشته باشد تا در تمام جلسات دادگاه به جای موکل حضور یابد، هزینه حق الوکاله بیشتر خواهد بود. وکیل باید در ابتدای کار، میزان حق الوکاله را مشخص کند.

در هنگام تنظیم قرارداد وکالت، حتما دقت داشته باشید که مبلغ تعیین شده حق الوکاله قید شود و توسط طرفین قرارداد یعنی وکیل و موکل امضاء شود. موکل باید نسخه­ای از قرارداد را در دست داشته باشد.

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته وکالت است و در حوزه مسائل حقوقی و ملکی از تخصص و تجربه بالایی برخوردار می­باشد. ایشان سابقاً عضو کانون وکلای تهران بوده و در تهران به کار وکالت مشغول بوده است. هم اکنون عضو کانون وکلای آذربایجان غربی می­باشد و تا کنون بیش از ۳۵۰ پرونده موفق در سابقه کاری ایشان به چشم می­خورد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور و رزرو وقت برای مشاوره تلفنی و یا حضوری در خصوص مسائل ملکی به وب سایت ایشان به نشانی https://nejatalipour.ir/ مراجعه نمائید.

وظایف وکیل ملکی در ارومیه

از مهمترین وظایف وکیل ملکی ارائه مشاوره ملکی می­باشد. فردی که قصد دارد در زمینه ملک و املاک سرمایه گذاری کند یا قصد خرید و فروش ملک یا اراضی با قیمت هنگفتی را دارد، باید پیش از هر اقدامی با وکیل ملکی مشورت نماید و از تمامی قوانین حقوقی ملکی مطلع شود.

اگر افراد معامله را آگاهانه و بدون عجله انجام دهند، قطعا مشکلی رخ نخواهد داد و اگر مشکلی پیش بیاید به سادگی قابی حل خواهد بود. اما اگر فرد نا آگاهانه معامله­ای انجام دهد یا در جای نادرستی سرمایه گذاری کند، خسارت سنگینی را متحمل خواهد شد.

آگاهی از مسائل و قوانین حقوقی ملکی موجب کاهش چشم گیر ضرر و زیان در سرمایه گذاری و معاملات می­شود. وکیل ملکی بدون اینکه نیاز باشد وکالت مراجعه کننده را بر عهده گیرد، می­تواند به او مشاوره دهد یا برای او شکوائیه یا لایحه تنظیم کند. به یاد داشته باشید که برای طرح هرگونه شکایت و درخواست قانونی مشورت و هم فکری با یک وکیل بسیار راهگشا خواهد بود.

 در هنگام طرح دعاوی ملکی، وکیل باید تمام مدارک و اسناد را مطالعه نماید و در صورتیکه موکل به او وکالت دهد، پرونده را پیگیری می­نماید. ممکن است در جریان پرونده حضور یک کارشناس ملکی الزامی باشد و نظر وی در رای نهایی دادگاه موثر باشد. چنانچه موکل به نظر کارشناس اعتراض داشته باشد، وکیل موظف است اعتراض موکل خود را در قالب طرح دادخواست، به دادگاه اعلام نماید تا در صورت صلاح دید قاضی، پرونده مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

در زمان طرح دعوا، شاکی می­تواند به دو صورت از فرد مورد نظر شکایت نماید. یکی شکایت حقوقی است و دیگری شکایت کیفری. به خصوص در زمینه دعوای عدوانی اگر فرد شاکی به صورت حقوقی دعوا را مطرح نماید، اگر پرونده نتیجه نگرفت، دیگر نمی­تواند شکایت ره به صورت کیفری مجدد مطرح نماید. اما اگر شکایت به صورت کیفری مطرح گردد، در صورت نیاز می­توان مجدد شکایت را به صورت شکایت حقوقی مطرح نمود و پرونده مورد بررسی قرار گیرد.

به همین دلیل همواره توصیه می­شود پیش از طرح هرگونه شکایتی حتما با وکیل ملکی مشورت نمائید تا به نتیجه مطلوب برسید.

در دعاوی خلع ید، تنها وکیل ملکی می­تواند به موکل برای طرح شکایت و کسب نتیجه دلخواه کمک نماید. اگر موکل به درستی شکایت را مطرح نکند و مدارک و اسناد لازم را نتواند به دادگاه ارائه دهد، دارایی و ملک خود را از دست خواهد داد.

برای آشنایی وکیل ارومیه اینجــــــا کلیک کنید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =