یکی از شایع‌ترین پرونده‌های حقوقی و کیفری پرونده‌های کلاهبرداری هستند که باید زیر نظر وکیل کلاهبرداری در ارومیه مورد بررسی قرار گیرند. پرونده‌های کلاهبرداری بسیار پیچیده و حساس هستند و تنها وکیل کلاهبرداری می‌تواند تشخیص دهد که از چه راهی باید اقدام نمود تا نتیجه مطلوب بدست آید و موکل به حق و حقوق از دست رفته خود دست پیدا کند. در این مقاله قصد داریم درباره انواع کلاهبرداری و مجازاتی که قانون برای کلاهبردار در نظر گرفته است صحبت کنیم. بسیاری از افراد بر این باورند که بدون پرداخت هزینه وکیل کلاهبرداری در ارومیه می‌توانند از حقوق خود دفاع کنند و مال از دسته رفته خود را باز پس گیرند، اما این کار بدون حضور و راهنمایی وکیل میسر نخواهد بود.

هزینه-وکیل-کلاهبرداری-در-ارومیه-نجات-علی-پور

هزینه-وکیل-کلاهبرداری-در-ارومیه-نجات-علی-پور

به چه جرمی کلاهبرداری گفته می‌شود؟

 

هر عملی که طی آن فرد یا افرادی با استفاده از رفتار عوام فریبانه سعی در فریب مردم داشته باشند تا مقاصد مالی خود دست یابند، کلاهبرداری گفته می‌شود و از نظر قانون جرم است. کلاهبرداری به منظور تصاحب اموال مردم و با نقشه قبلی صورت می‌‎گیرد و افراد مجرم از طرق مختلف سعی دارند مردم عادی را فریب دهند و گاهی به گونه‌ای رفتار می‌کنند که بسیاری از افراد آگاهانه اموال خود را به آنها می‌سپارند.

کلاهبردار کیست؟

 

فرد یا افرادی که برای دست یافتن به اموال دیگران و تصاحب آن از روش‌های فریبکارانه استفاده می‌کنند و در نهایت اموال مردم را از آنها می‌گیرند کلاهبردار هستند. کلاهبردار از روش‌های غیر قانونی استفاده می‌کند تا به هدف خود دست پیدا کند، همچنین اموال غیر را بدون رضایت و اطلاع آنها تصاحب می‌کند، بدین ترتیب مرتکب جرم شده است و مجرم شناخته می‌شود.  

عناصر کلاهبرداری

 

 • عنصر قانونی

منظور از عنصر قانونی کلاهبرداری چیست؟ عنصر قانونی کلاهبرداری به این معنی است که فرد یا افرادی با فریب دادن مردم و استفاده از نام و شهرت تقلبی و دروغین اموال و دارای افراد را بدست می‌آورند. در این حالت فرد کلاهبردار برای رسیدن به هدف خود از راه‌های خلاف قانون مانند جعل نام و مدارک استفاده می‌کند تا مردم را به وسیله آنها فریب دهد. طبق قانون مجازات اسلامی فرد کلاهبردار به جرم کلاهبرداری به یک تا هفت سال زندان و پرداخت رد مال محکوم است.

 • عنصر مادی

عنصر مادی کلاهبرداری به چه معناست؟ منظور از عنصر مادی کلاهبرداری قصد و نیت کلاهبردار برای تصاحب اموال مردم فریب خورده است. کلاهبردار برای رسیدن به مقاصد خود چنان رفتار می‌کند که فرد فریب خورده متوجه نیت وی نمی‌شود. فرد کلاهبردار با مقاصد از پیش تعیین شده اعمال فریب کارانه را آغاز می‌کند و در نهایت اموال مردم را تصاحب می‌کند. مقصود از عنصر مادی کلاهبرداری، قصد و نیت فرد کلاهبردار برای بدست آوردن اموال مردم از طریق فریب دادن آنها است.

اثبات کلاهبرداری در دادگاه و طرح شکایت از فرد کلاهبردار نیازمند مهارت و تخصص بهترین وکیل کلاهبرداری در ارومیه است. وکیل کلاهبرداری قادر است با جمع آوری مدارک و شواهد لازم جرم کلاهبردار را اثبات نماید و تمامی موارد لازم را در دادخواست مطرح کند. پرونده‌های کلاهبرداری در حوزه پرونده‌های کیفری قرار دارند و باید توسط وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور رسیدگی می‌شود.

 • عنصر روانی در جرم کلاهبرداری به چه معناست؟

 

منظور از عنصر روانی قصد و نیت فرد مجرم برای فریب مردم است. فرد کلاهبردار با انجام تبلیغات وسوسه انگیز و راه اندازی شرکت یا سازمان تقلبی عمل خویش را عادی و قانونی جلوه می‌دهد، مردم با اعتماد به افراد کلاهبردار سرمایه و اموال خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند و از نیت اصلی آنها بی اطلاع هستند. فرد کلاهبردار و هر فرد دیگری که در این راه با او همکاری داشته است مجرم محسوب می‌شوند و باید مجازات شوند.

در این میان ممکن است افرادی حضور داشته باشند که بدون اطلاع از قصد و نیت فرد کلاهبردار برای او کار می‌کنند و در واقع کارمند او هستند. اما ممکن است شریک جرم شناخته شوند. در این حالت حضور وکیل کلاهبرداری خوب در ارومیه بسیار کمک کننده خواهد بود. وکیل کلاهبرداری می‌تواند با ارائه مدارک و شواهد بی گناهی افراد مورد نظر را اثبات کند و قاضی آنها را تبرئه کند.

کلاهبرداری به چند طریق صورت می‌گیرد که عبارتند از:

 • کلاهبرداری به روش سازمان یافته: در این روش فرد متخلف برای رسیدن به مقاصد خود اقدام به راه اندازی سازمان یا موسسه‌ای می‌کند تا با استفاده از نام آن و انجام فعالیت‌های اداری و مردم فریب در سازمان و نشر اطلاعیه‌های مختلف، نظر مردم را متوجه سازمان کند و آنها را در دام بیاندازد. بسیاری از افراد فریب تشریفات سازمانی و شرکت را می‌خورند و کلاهبرداران نیز از این اطمینان و عدم آگاهی آنها سوء استفاده می‌کند و اموال افرادی که برای سرمایه گذاری یا خرید و فروش به شرکت مراجعه کرده‌اند را به سادگی تصاحب می‌کنند.
 • کلاهبرداری از طریق کارمندان دولت: در این روش که نوعی از کلاهبرداری سازمان یافته محسوب می‌شود، افراد کلاهبردار از کارمندان دولت استفاده می‌کنند و با دادن رشوه یا هدایای نقدی از کارمندان دولت می‌خواهند تا مجوز غیر قانونی برای آنها صادر کنند. کارمندانی که به مجرمان برای انجام مقاصد کلاهبرداری کمک می‌کنند شریک جرم محسوب می‌شوند و باید مجازات شوند. اقدام به موقع بهترین وکیل کلاهبرداری در ارومیه برای اثبات دست داشتن فرد کارمند در جرم کلاهبرداری و صدور مجوز غیر قانونی الزامی است.
 • کلاهبرداری به روش اینترنتی: کلاهبرداری اینترنتی یکی از جدیدترین انواع کلاهبرداری است. این نوع کلاهبرداری به صورت مجازی انجام می‌شود و به همین علت نیز نوع رسیدگی به پرونده در این نوع از کلاهبرداری متفاوت است. از موارد کلاهبرداری اینترنتی می‌توان به ورود بدون اجازه به سیستم فردی دیگر برای تغییر رمز و استفاده از اطلاعات شخصی افراد برای انجام مقاصد شخصی، ایجاد هر گونه اختلال در سیستم و استفاده از اطلاعات سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پیش بردن مقاصد و بدست آوردن اموال و …
 • کلاهبرداری از راه ازدواج: از دیگر راه‌های کلاهبرداری، ازدواج با فردی است که اموال و دارایی بسیاری دارد و فردی بخواهد از طریق ازدواج اموال او را تصاحب کند و تمام دارایی فرد مورد نظر را به نام خود ثبت کند. اگر فرد متوجه این موضوع شود می‌تواند از کلاهبردار شکایت کند و از ازدواج را از طریق دادگاه فسخ کند. برای اثبات قصد و نیت مجرم نیاز است با وکیل کلاهبرداری خوب در ارومیه مشورت شود تا تمامی مدارک و شواهد لازم به دادگاه ارائه شود. در غیر اینصورت اثبات این موضوع کار سختی خواهد بود.
 • کلاهبرداری معمولی: در این روش کلاهبرداری، کلاهبردار با استفاده از روش‌های ساده و معمولی فرد یا افرادی را فریب می‌دهد و اموال آنها را تصاحب می‌کند. در این روش از کلاهبرداری فرد نیازی به هزینه کردن و تاسیس سازمان یا شرکت ندارد و تنها با تظاهر به کاری یا انجام اعمال فریب کارانه مردم را فریب می‌دهد.

وکیل کلاهبرداری

 

وکیل کلاهبرداری در ارومیه وکیلی است که در حوزه مسائل حقوقی و کیفری تجربه و مهارت بالایی دارد و با تمام قوانین مربوط به کلاهبرداری و مجازات کلاهبرداری آشنا است. پرونده‌های کلاهبرداری بسیار پیچیده و حساس هستند و مستقیما با اموال و آبروی افراد در ارتباط است. به همین دلیل در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و مجازات معینی برای مجرمین و کلاهبرداران در نظر گرفته شده است. وکیل کلاهبرداری اگر وکیل فرد شاکی باشد قادر است با ارائه مدارک و اسناد از فرد مجرم شکایت کند و اشد مجازات را برای مجرم درخواست کند. در صورتیکه وکیل کلاهبرداری وکیل فرد کلاهبردار باشد، می‌تواند با جمع آوری دلایل کافی از جرم موکل خود بکاهد.

به طور کلی حضور وکیل از اولین مرحله که طرح شکوائیه است تا صدور رای نهایی الزامی است و می‌تواند نقش موثری در نتیجه پایانی پرونده و سرنوشت طرفین پرونده داشته باشد.

 

مجازات کلاهبرداری چیست؟

 

 • فردی که کلاهبرداری کرده است , و به موجب آن مالی را به دست آورده است مجرم است و طبق قانون مجازات اسلامی باید مجازات شود. مجازات فرد کلاهبردار با توجه به شدت جرم و میزان اموالی است که از راه کلاهبرداری بدست آورده است و یک تا هفت سال زندانی دارد. همچنین فرد کلاهبردار باید معادل مبلغی که از اموال مردم به دست آورده است را به مال باخته برگرداند. مجازات کلاهبرداری ذکر شده برای کلاهبرداری‌های ساده است و انواع دیگر کلاهبرداری مجازات متفاوتی خواهند داشت.
 • مجازات فردی که کارمند ادارات و سازمان‌های دولتی است و از سمت خود برای کمک به کلاهبرداران و کسب درآمد استفاده کند، مجرم است و باید مجازات شود. نشر اعلامیه و آگهی‌های دروغین در جرائد و روزنامه‌های کثیر انتشار و وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون یا شبکه های اجتماعی خلاف قانون است و اگر به قصد فریب مردم باشد، جرم محسوب می‌شود و مجازات دارد. اگر کارمندان دولت از هر طریقی به کلاهبردار کمک کنند و در این کار مشارکت داشته باشند، شریک جرم محسوب می‌شوند و مجازات آنها ۲ تا ۱۰ سال حبس به همراه انفصال از خدمت می‌باشد و باید معادل خسارت وارد شده به افراد مال باخته رد مال دهند.

در خصوص پرونده‌های کلاهبرداری مجازات تعیین شده از سوی قاضی به هیچ طریقی قابل تعلیق نیست و قاضی در مورد پرونده و اجرای حکم با جدیت تمام برخورد می‌کند و حکم صادر شده باید در زمان تعیین شده اجرا گردد. حتی اگر وکیل بخواهد از مجازات موکل خود بکاهد و درخواست تجدید نظر داشته باشد، قاضی از مجازات زندان و انفصال از خدمت مجرم صرف نظر نخواهد کرد.

رد مال به چه معناست؟

 

رد مال یعنی پس دادن عین مال یا معادل مال به فرد مال باخته که از راه کلاهبرداری به دست آمده است. وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور می‌تواند در زمان تعیین مجازات موکل خویش در جلسه دادگاه حضور داشته باشد و از وی دفاع کند.

طبق ماده ۶۹۶ قانون مجازات اسلامی، اگر فرد کلاهبردار توانایی پرداخت اموال شاکی را نداشته باشد، بخش تعزیرات اختیار دارد اموال مجرم را به فروش رسانده و یا حقوق وی را توقیف کند و معادل مبلغ کلاهبرداری شده را به شاکی پرداخت کند.

بهترین-وکیل-کلاهبرداری-در-ارومیه-نجات-علی-پور

بهترین-وکیل-کلاهبرداری-در-ارومیه-نجات-علی-پور

رایج‌ترین انواع کلاهبرداری

 • کلاهبرداری در اموال ثبتی: یکی از رایج‌ترین پرونده‌های کلاهبرداری مربوطه کلاهبرداری در اموال ثبتی است. در این کلاهبرداری فرد یا افرادی املاکی غیر را به نام خود ثبت می‌کنند و یا تقاضای ثبت سند به نام خود را دارند. مطابق با ماده ۱۰۵ قانون اگر فرد یا افرادی ملکی را که به نام آنها نباشد را به نام خود ثبت کنند و یا درخواست انتقال سند داشته باشند، کلاهبردار محسوب می‌شوند.

همچنین اگر ملکی به امانت سپرده شده باشد و فرد خیانت در امانت کند و بخواهد ملک را به نام خود ثبت کند، کلاهبردار است.

 • اعلام ورشکستگی دروغین: ورشکستگی حالتی است که یک تاجر بدهی زیادی داشته باشد و دارایی او برای پرداخت بدهی کافی نباشد، در این زمان به اصطلاح گفته می‌شود که تاجر ورشکست شده است. برخی از افراد برای فرار از پرداخت دین و قرض خود به دروغ اعلام ورشکستگی می‌کنند. این کار کلاهبرداری است.
 • کلاهبرداری در فروش وسایل نقلیه: این نوع کلاهبرداری زمانی رخ می‌دهد که افراد کلاهبردار به دروغ اعلام می‌کنند که پیش فروش وسایل نقلیه انجام می‌دهند و مبلغی را از مردم دریافت می‌کنند و متواری می‌شوند. این روش کلاهبرداری بسیار رایج است.
 • کلاهبرداری در فروش ملک: با فروش یک ملک به چندین نفر و دریافت مبالغ هنگفت از تمامی آنها نیز نوعی دیگر از کلاهبرداری است. با افزایش معاملات مسکن این نوع از کلاهبرداری بسیار رواج پیدا کرده است.

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور دارای مدارک تحصیلی در رشته وکالت در حوزه حقوق و وکالت فعالیت دارند. ایشان در حال حاضر عضو کانون وکلای استان آذربایجان غربی هستند و بیش از ۳۵۰ پرونده موفق دارند.

برای اطلاع از نحوه رزرو نوبت برای مشاوره تلفنی یا حضوری و اطلاع از هزینه وکیل کلاهبرداری در ارومیه به سایت https://nejatalipour.ir/ مراجعه نمائید.  

مزایای مراجعه به بهترین وکیل کلاهبرداری در ارومیه

 

یکی از مهمترین مزایای مراجعه به وکیل کلاهبرداری در ارومیه تسریع روند رسیدگی به پرونده و رسیدن به نتیجه مطلوب است. زیرا وکیل کلاهبرداری به خوبی می‌داند که چه مدارکی برای اثبات جرم کلاهبردار و یا اثبات بی گناهی متهم لازم است.

وکیل کلاهبرداری خوب در ارومیه می‌تواند با ارائه مدارک و شواهد کافی برای مجرم طلب اشد مجازات داشته باشد.

همچنین اگر فرد شاکی قادر نباشد ثابت کند که کلاهبرداری صورت گرفته است، وکیل کلاهبرداری می‌تواند با جمع آوری دلایل کافی و ارائه مدارک لازم به دادگاه جرم کلاهبردار را اثبات کند. بدین ترتیب پرداخت هزینه وکیل کلاهبرداری در ارومیه ارزش بدست آوردن مال از دسته رفته را خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =