وکیل کیفری در ارومیه

آیا می‌دانید پرونده‌های کیفری مربوط به کدام جرائم است؟ آیا با حوزه فعالیت وکیل کیفری در ارومیه آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید دعاوی کیفری شامل چه نوع دعاوی می‌باشد؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع جرائم کیفری و نقش وکیل در طرح انواع دعاوی کیفری صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

جرائم کیفری چیست؟

اعمالی که به موجب آن به جان یا مال فرد یا افرادی آسیبی وارد شود یا آبروی فردی به خطر بیافتد از نظر قانون جرم محسوب می‌شوند و در دسته جرائم کیفری قرار می‌گیرند. این نوع جرائم در دادگاه کیفری مورد بررسی قرار می‌گیرند و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل بدون حضور وکیل کیفری خوب در ارومیه طرح دعوا و شکایت و دفاع از حقوق شاکی امکان پذیر نخواهد بود و خسارت وارده جبران نخواهد شد.

دادگاه داشتن وکیل را حق قانونی طرفین پرونده می‌داند و هر دو طرف باید برای خود وکیلی را انتخاب و به دادگاه معرفی کنند. بر اساس ماده ۴۷ قانون آئین دادرسی فرد متهم می‌تواند برای خود وکیل انتخاب کند و وکیل خود را به دادگاه معرفی نماید و در صورتیکه فرد تحت تعقیب باشد و توانایی معرفی وکیل را نداشته باشد می‌تواند از دادگاه تقاضا کند تا قاضی برای وی وکیل کیفری معرفی کند و برای دادرسی در دادگاه همراه با وکیل خود حاضر شود.

بهترین وکیل کیفری در ارومیه موکل خود را پیش از جلسه دادرسی راهنمایی می‌کند و توضیحات لازم را در مورد سوالات مربوط به مرحله بازجویی را برای موکل خود شرح می‌دهد. وکیل کیفری نمی‌تواند در جلسات بازجویی حضور داشته باشد اما می‌تواند پیش از آن با موکل خود ملاقات داشته باشد. وکیل کیفری چه از جانب موکل انتخاب شده باش چه از سوی دادگاه معرفی شده باشد در قبال موکل خود مسئول است و از تمامی حقوق وی دفاع می‌کند.

وکیل کیفری پیش از جلسات دادگاه با موکل خود درباره مراحل رسیدگی به پرونده و قوانین موجود در مورد جرائم کیفری صحبت می‌کند و او را از روند رسیدگی به پرونده مطلع می‌نماید. موکل چه شاکی باشد و چه متهم باید از مراحل قانونی و قوانین مرتبط با جرم واقع شده آگاهی کامل داشته باشند و درباره حق و حقوق خود اطلاعات کافی داشته باشند. گفتگوی وکیل با موکل خود می‌تواند در کشف علت بروز جرم و تسریع در روند رسیدگی به پرونده تاثیر چشم گیری داشته باشد.

دعوای کیفری شامل چه نوع دعاوی است؟

دعاوی کیفری معمولا در پی وقوع جرم از سوی شاکی طرح می‌شوند و برای مجازات فرد مجرم و احقاق حقوق شاکی یا فرد زیان دیده می‌باشند. برای طرح دعاوی کیفری فرد شاکی باید دادخواست شکایت کیفری را با کمک وکیل کیفری در ارومیه تنظیم نماید و به دادگاه ارسال کند.

وکیل-کیفری-خوب-در-ارومیه-نجات-علی-پور

وکیل-کیفری-خوب-در-ارومیه-نجات-علی-پور

شکایت کیفری چیست؟

شکایت کیفری توسط فرد شاکی تنظیم می­شود و در خصوص انجام عملی مجرمانه می‌باشد. فرد شاکی با مراجعه به مراجع قضایی یا دفتر خدمات قضایی شکایت کیفری را تنظیم می‌نماید و سپس آن را برای رسیدگی بیشتر به دادسرا می‌فرستند تا پرونده تشکیل شود. پرونده و مدارک موجود در کلانتری و دادسرا مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز تحقیقات تکمیلی انجام می‌شود تا مشخص شود که فرد مجرم است یا خیر. پس از اینکه بازپرس و دادستان نظر خود را مبنی بر مجرم بودن فرد اعلام نمودند پرونده برای رسیدگی نهایی به دادگاه ارجاع داده خواهد شد.

جرایم کیفری و انواع آن

در ماده ۲ قانون مجازات اسلامی آمده است که هر عملی اعم از فعل یا ترک فعل برای آن مجازات کیفری مشخصی در نظر گرفته شده است، جزو جرائم کیفری محسوب می­شوند و مجازات دارند. فردی که مرتکب جرم شده است مجرم نامیده می‌شود و باید بر اساس شدت وقوع جرم مجازات شود. چند نمونه از انواع جرائم کیفری عبارتند از:

 1. جعل مدارک و اسناد رسمی: ساخت سند غیر واقعی یا جعل مهر و دست کاری در هرگونه مدرکی همراه با جعل امضاء، تغییر جزئیات نامه یا نوشته، مخدوش کردن یا تغییر تاریخ اسناد رسمی، استفاده از مهر رسمی فرد بدون رضایت صاحب مهر، سیاه کردن یا پاک کردن اطلاعات موجود در مدارک و جرائمی از این قبیل که به قصد تقلب و فریب مردم صورت می­گیرند، جرم محسوب می­شوند و فرد جاعل مجرم است و باید مجازات شود.
 1. سرقت اموال منقول: برداشتن مال شخصی بدون اجازه وی به هر دلیلی، اعم از انتقام از صاحب مال، به منظور رفع نیاز مالی و یا به قصد سرگرمی و لذت از سرقت و هرچه موجب شود که صاحب مال زیان ببیند و از وی شکایت کند در قانون و شرع سرقت محسوب می­شود و مجرم به عنوان سارق مال باید مجازات شود.
 1. انواع قتل عمد یا غیر عمد: یکی از حساس‌ترین جرائم کیفری که مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است قتل می‌باشد. قتل عمد جرمی است که فرد مجرم با قصد و نیت آسیب رساندن به فردی عملی را انجام داده باشد که منجر به مرگ وی شده است. در این شرایط مهم نیست که قتل با استفاده از چه ابزاری انجام شده باشد، در هر صورت مجازات سنگینی دارد و در برخی از موارد حکم قصاص برای قاتل صادر می‌شود.

قتل غیر عمد نیز نوعی از قتل است که در آن فرد متهم بدون قصد و نیت قبلی موجب مرگ فردی شده باشد. گاها به دلیل یک اتفاق یا بی احتیاطی قتل غیر عمد صورت می‌گیرد و مجرم باید با توجه به شدت وقوع جرم و ابزاری که با استفاده از آن قتل اتفاق افتاده است مجازات خواهد شد. حضور بهترین وکیل کیفری در ارومیه می‌تواند در اثبات غیر عمد بودن قتل و کاهش مجازات فرد متهم موثر باشد.

 1. تهدید به مرگ یا سرقت: اگر فردی برای مجبور کردن فردی به انجام کاری یا آسیب زدن فرد اقدام به تهدید نمودن کند و مال یا آبروی فرد را هدف تهدید قرار دهد مجرم است و فرد تهدید شونده می‌تواند به همین دلیل از وی شکایت کند و دعاوی کیفری را مطرح کند.
 2. آدم ربایی: هرگونه گروگان گیری و سرقت افراد به قصد اخاذی یا رسیدن به مقصودی خاص جرم است و مجازات سنگینی دارد. در نتیجه آدم ربایی به هر قصد و نیتی که باشد جرم محسوب می‌شود و فرد مجرم بایستی مجازات شود.
 1. کلاه برداری: استفاده از ابزار و اسامی مختاف برای فریب مردم و تصاحب اموال و دارایی آنها کلاهبرداری است و جرم محسوب می‌شود. دادن وعده‌های دروغین و نشر آگهی غیر واقعی برای فریب مردم و گرفتن اموال آنها برای مقاصد شخصی شامل جرم کلاهبرداری هستند و مجازات دارند. مجرم علاوه بر رد مال مجازات حبس نیز دارد و با توجه به مقدار کلاهبرداری شده قاضی برای وی مجازاتی را مشخص خواهد نمود.
 1. ضرب و جرح: ضرب عبارت است از عمل که باعث شود به فردی آسیب جسمی برسد اما این آسیب موجب خونریزی در فرد نمی‌شود. اما جرح صدمه جانی به فرد است که منجر به خونریزی شود. در جرح ممکن است خونریزی کم یا زیاد باشد و بسته به شدت عمل مجازاتی برای فرد مجرم در نظر گرفته خواهد شد.
 1. جرائم پزشکی: هر فردی که در حوزه درمان و سلامت کار می‌کند و عملی بر خلاف قانون و اخلاق انجام دهد مجرم است و باید مجازات شود. به عنوان مثال اگر داروساز دارویی برای سقط جنین به فردی بروشد مجرم است و یا پزشک یا مامانیی که اقدام به سقط جنین نماید مرتکب جرم شده است و مجازات سنگینی دارد. همچنین قصور پزشکی نیز که موجب آسیب رساندن به فردی شود در دسته جرائم کیفری قرار دارد و مجرم باید مجازات شود.
بهترین-وکیل-کیفری-ارومیه

بهترین-وکیل-کیفری-ارومیه

نقش وکیل کیفری خوب در ارومیه در مورد پرونده­های کیفری

در خصوص پرونده قتل:

جرم قتل در دسته جنایات خشن و سنگین قرار دارد و اگر به صورت عمد انجام شده باشد در دادگاه کیفری با دقت بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اشد مجازات برای مقتول در نظر گرفته خواهد شد. قتل جرمی است که به جان فرد دیگری آسیب رسانده است و او را به کام مرگ کشانده و اگر والدین مقتول از شکایت خود به هر دلیلی منصرف شوند و یا مقتول هیچ اولیایی نداشته باشد، دادگاه پرونده را با جدیت تمام پیگیری خواهد نمود و مجازات مجرم صادر خواهد شد.

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور با بررسی مدارک و شواهد موجود از حقوق شاکی پرونده یا متهم دفاع خواهد نمود و در صورت نیاز دادخواست تجدید نظر را به دادگاه ارائه خواهد کرد. در برخی از موارد اثبات قتل و جمع آوری مدارک و شواهد ممکن است کمی دشوار باشد اما با کمک بهترین وکیل کیفری در ارومیه مدارک لازم به دادگاه ارائه خواهد شد و نتیجه پرونده سریع‌تر مشخص خواهد شد.

در مورد پرونده‌های کیفری همچون قتل حضور وکیل در دادگاه برای دفاع از طرفین پرونده الزامی است. بنابراین اگر یکی از طرفین توانایی مالی کافی برای گرفتن وکیل را نداشته باشد دادگاه برای وی وکیل تسخیری معرفی می‌کند که از وکلای پایه یک دادگستری می‌باشد. حق الوکاله وکیل تسخیری توسط دادگاه پرداخت می‌شود و موکل هیچ مبلغی به وی نمی‌پردازد. پرداخت هزینه وکیل کیفری در ارومیه ممکن است برای برخی از افراد غیر ممکن باشد به همین دلیل دادگاه برای رعایت عدالت وکیل تسخیری را معرفی می‌کند.

در خصوص پرونده­های سرقت:

بر اساس اصل ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی، سرقت اموال مردم کاری غیر قانونی است و جرم محسوب می­شود. وکیل کیفری خوب در ارومیه با طرح شکایت و ارسال آن به دادگاه تلاش می‌کند تا ضرر و زیان فرد مال باخته جبران شود و مجرم نیز مجازات گردد. در این شرایط نیز اگر هر یک از طرفین پرونده توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه وکیل کیفری در ارومیه را نداشته باشند می‌توانند از دادگاه بخواهند تا برای آنها وکیلی را تعیین کند تا پرونده را بر عهده گیرد.

در خصوص پرونده­های ضرب و جرح:

ضرب و جرح جرمی است که به سلامت افراد زیان می‌رساند و گاهی ممکن است موجب قطع عضو شود. در این صورت پرونده با دقت بیشتری پیگیری خواهد شد و قصاص عضو آسیب دیده انجام خواهد شد. در زمان طرح شکایت و پیگیری پرونده حضور وکیل کیفری در ارومیه الزامی است زیرا در صورت کافی نبودن مدارک و شواهد شکایت در مرحله دادرسی رد خواهد شد و دیگر امکان طرح شکایت از سوی فرد آسیب دیده وجود ندارد. بنابراین حقوق وی ضایع خواهد شد. اما اگر شکایت با نظارت وکیل مطرح شود احتمال موفقیت پرونده بسیار بیشتر خواهد بود.

در خصوص پرونده­های جعل:

جعل اسناد با هدف انجام کارهای فریب کارانه یا بدست آوردن اموال جرم است و فرد مجرم باید مطابق با قانون مجازات شود. حضور وکیل کیفری، وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور موجب می‌شود تا زمان اثبات جرم و صدور رای نهایی سریع‌تر انجام شود و از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری شود. وکیل کیفری می‌تواند از جانب موکل خود پرونده را مورد بررسی قرار دهد و هر گونه درخواست مورد نیاز در خصوص رسیدگی به پرونده از جمله خط نگارش و کارشناسی مدارک را انجام دهد.

برای آگاهی از نحوه طرح شکایت کیفری و اطلاع از هزینه وکیل کیفری در ارومیه به آدرس وب سایت وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور مراجعه نمائید. https://nejatalipour.ir/

نحوه طرح شکایت و مراحل رسیدگی به پرونده

اگر فردی به دلیل وقوع جرمی زیان مالی یا جسمی دیده باشد، می‌تواند با مراجعه نزد وکیل کیفری در ارومیه شکایتی را بر علیه مجرم تنظیم کند و با جمع آوری مدارک و شواهد لازم شکایت نامه خود را به دادگاه ارسال نماید. شکایت نامه توسط بازپرس و دادستان مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از اثبات جرم پرونده به دادگاه ارسال می‌شود. در صورتیکه قاضی برای صدور رای نهایی تحقیقات بیشتری را صلاح بداند روند پیگیری پرونده کمی طولانی‌تر خواهد شد.

در نهایت با نظر قاضی جرم فرد متهم ثابت می‌شود و مجازات مورد نظر برای وی صادر می‌شود.

مراحل قانونی رسیدگی به دعاوی کیفری

 • فردی عملی مجرمانه را مرتکب می‌شود و به فردی آسیب جانی یا مالی وارد می‌کند.
 • فرد شاکی با مراجعه نزد وکیل شکایت نامه‌ای را تنظیم می‌کند و به دادسرا می­فرستد تا شکایت وی در دادگاه مورد بررسی قرار می­گیرد
 • تحقیقات لازم برای اثبات صحت ماجرا و مجرم بودن فرد متهم در کلانتری و دادسرا آغاز می­شود
 • از سوی دادگاه برای فرد مجرم اخطاریه‌ای صادر می­شود و زمان حضور در دادگاه تعیین می­گردد
 • پرونده در دادگاه توسط قاضی مورد بررسی قرار می­گیرد
 • در صورت وجود هر گونه اختلاف نظر یا نارضایتی در طرفین درخواست تجدید نظر با کمک وکیل به دادگاه ابلاغ می­شود
 • حکم نهایی پرونده صادر می­شود
 • حکم در زمان مشخص شده از سوی دادگاه اجرا می­شود

برای آشنایی بیشتر با وکیل در ارومیه لطفا اینجـــــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + چهارده =