پرونده­های کیفری از جمله پرونده­های پیچیده و حساس می­ باشند که بایستی توسط وکیل کیفری در ارومیه مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. حضور یک وکیل خوب و خبره برای پیگیری پرونده بسیار ضروری است. عمدتا موضوعات پرونده­های کیفری به گونه­ای است که طرفین دعوا را متحمل ضرر و زیان­های غیر قابل جبران کرده است. از این رو حضور یک وکیل کیفری برای دفاع از متهم پرونده حائز اهمیت است. وکیل کیفری با استفاده از تخصص و تجربه وکالت خود می­تواند تاثیر قابل توجهی در نتیجه نهایی پرونده داشته باشد. در خصوص پرونده­های کیفری، طرفین دعوا بایستی وکیل کیفری داشته باشند و اگر از توانایی مالی کافی برای انتخاب وکیل کیفری برخوردار نباشند، دادگاه برای تعیین وکیل کیفری دستورات لازم را صادر خواهد کرد.

جرائم کیفری به طور معمول با مسائلی مربوط به جان ، اموال و آبروی انسان­ها همراه هستند و از فرد متهم به تنهایی قادر نخواهد بود تا از خود در محضر دادگاه دفاع کند. به همین دلیل دادگاه بر حضور وکیل کیفری تاکید دارد.

طبق ماده ۴۷ قانون آئین دادرسی، فرد متهم از زمانی که از نظر قانونی تحت تعقیب باشد، می­تواند برای خود وکیل کیفری انتخاب کند و او را به دادگاه معرفی نماید. اگر فرد تحت تعقیب توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشد، می­تواند از دادگاه تقاضای وکیل کیفری داشته باشد و پس از انتخاب وکیل توسط دادگاه، همراه با وکیل کیفری خود برای بررسی پرونده و بازجویی حاضر شود.

در اینگونه موارد وکیل موکل خود را راهنمایی می­کند و او را از مراحل بازجویی و هر آنچه که باید به بازپرس بگوید مطلع می­سازد تا فرد متهم به دلیل عدم اطلاع از مسائل حقوقی و مراحل قانونی دچار مشکلات بیشتری نشود. وکیل کیفری خوب در ارومیه بایستی در قبال موکل خود احساس مسئولیت داشته باشد و او را راهنمایی کند تا حق و حقوق موکل ضایع نشود.

وکیل کیفری در جلسه ملاقات با موکل خود، بایستی تمامی مراحل و مسائل پرونده را برای موکل خود شرح دهد و او را در جریان پرونده قرار دهد. ممکن است زمان زیادی برای توضیح تمام مسائل لازم باشد، در این گونه مواقع وکیل کیفری باید با صبر و حوصله و بدون هیچ گونه عجله­ای موکل خود را از موضوعات پرونده آگاه کند. همچنین در زمان ملاقات، وکیل باید به تمام صحبت­های موکل خود با دقت گوش کند و تمامی اطلاعات را یادداشت کند و برای حل پرونده آنها را بکار گیرد.

گفتگوی وکیل کیفری و موکل باعث جلوگیری از اتلاف وقت در رسیدگی به پرونده می­شود و در تسریع روند پیش روی پرونده موثر خواهد بود.  وکیل کیفری تمامی مسائل مربوط به پرونده را بررسی می­کند و نتیجه نهایی را در دادگاه و در حضور قاضی مطرح می­نماید و اینگونه در زمان صرفه جویی می­شود.

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور، مجوز رسیدگی به پرونده­های کیفری را دارند، زیرا ورود در حوزه مسائل کیفری نیازمند تخصص و مهارت بالا می­باشد. وکیل کیفری علاوه بر تحصیلات در زمینه وکالت و مسائل حقوقی بایستی از تجربه کافی در خصوص چگونگی رویارویی با پرونده­های کیفری و حل و فصل مسائل کیفری، برخوردار باشد.

بهترین وکیل کیفری در ارومیه با داشتن دانش و تخصص کافی، قادر است دادخواست و لایحه قوی و تاثیر گذاری تنظیم کند. تجربه پیگیری پرونده­های کیفری متعدد و حضور در دادگاه موجب می­شود تا وکیل کیفری قادر باشد خوب صحبت کند، به موقع صحبت کند و سخنان گیرا و تاثیرگذار ارائه دهد.

ویژگی­های وکیل کیفری حرفه­ای

وکیل کیفری کارآزموده و حرفه­ای کاملا بر مسائل کیفری آگاه است و بر تمامی قوانین مسلط است. وکیل کیفری خوب در ارومیه تجربه رسیدگی به پرونده­های کیفری را داشته و می­داند چگونه باید دادخواست و لایحه مناسب را تنظیم کند.

وکیل کیفری خبره باید با قوانین جزایی آشنا باشد. قوانین جزایی عبارتند از: قوانین مجازات طبق قانون اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر، آئین و مقررات دادرسی کیفری، قوانین مبارزه با قاچاق کالا و قوانین جزایی دیگر. وکیل کیفری بایستی در زمینه مبانی حقوقی و کیفری اطلاعات کامل و جامعی داشته باشد.

وکیل کیفری باید وقت شناس و متعهد باشد. در پرونده­های کیفری وقت شناسی بسیار حائز اهمیت می­باشد. وکیل باید به موقع در هنگام بازجویی و یا در محضر دادگاه حاضر شود. دیر رسیدن وکیل کیفری و عدم حضور او در دادگاه ممکن است مشکلاتی جدی برای موکل بوجود آورد.

بهترین وکیل کیفری در ارومیه باید عادل و منصف باشد. طوری رفتار کند که حق طرفین دعوا ضایع نشود و اجازه دهد طرف مقابل هم از حق و حقوق خود دفاع کند.

وکیل کیفری حرفه­ای باید بتواند افراد را روانکاوی کند. وکیل کیفری درباره مسائل روانشناسی اطلاعات لازم را داشته باشد تا بتواند در دادگاه با استفاده از شناخت و آگاهی از شخصیت طرف مقابل، بر امور تسلط پیدا کند. وکیل کیفری می­تواند با استفاده از ارائه پیشنهادات مطابق با اخلاق و شخصیت طرف مقابل دعوا، روی او تاثیر بگذارد و از مجازاتی که برای متهم تعیین شده است بکاهد.

در اغلب پرونده­های کیفری مراجعه به پزشک قانونی لازم است. به همین دلیل وکیل کیفری باید در زمینه مسائل پزشکی قانونی آگاهی لازم داشته باشد و در صورت بروز هرگونه مغایرتی در نتیجه پزشکی قانونی و پرونده اقدامات لازم را سریع انجام دهد و درخواست اصلاح اطلاعات را به موقع تنظیم کند و به دادگاه ارسال کند.

از دیگر ویژگی­های یک وکیل کیفری خوب، به روز نگه داشتن اطلاعات کیفری می­باشد. وکیل باید همواره در حال مطالعه و کسب اطلاعات جدید در مورد مسائل حقوقی و کیفری باشد و از قوانین و مقررات جدید آگاهی داشته باشد. وکیل کیفری باید انواع مقالات و نشریات گوناگون در حوزه مسائل جزایی و جنایی را مطالعه کند  و بر دانش خود بیافزاید.

امروزه قوانین کیفری با رویکردی رو به رشد در حال اجرا شدن است. با افزایش آمار جرم و تعداد مجرمین محکوم به حبس، قوانین کیفری جدیدی تدوین می­شوند. به همین دلیل متهم در دادگاه حتما به یک وکیل کیفری نیاز خواهد داشت. وکیل کیفری متخصص و متعهد در جریان پرونده در زمان محاکمه متهم در داخل دادگاه یا خارج از دادگاه به نمایندگی از موکل خود پرونده را پیگیری می­کند و در قبال موکل خود احساس مسئولیت دارد و بطور خستگی ناپذیر به تمام جزئیات پرونده رسیدگی می­کند. وکیل کیفری باید یک محقق، مشاور و مذاکره کننده حرفه­ای باشد تا بتواند با مهارت تمام از موکل خود دفاع کند. ممکن است موکل در جریان پرونده دچار استرس و حالات روانی شدیدی شود، در این گونه موارد وکیل باید در شرایط سخت در کنار موکل خود حضور داشته باشد و موجب دلگرمی موکل خود شود. وکیل کیفری خوب در ارومیه می­تواند با صحبت کردن با موکل خود و توضیح درباره مراحل پرونده و راه حل­های پیش رو، موکل خود را آرام نگه دارد.

وکیل کیفری هرگز نباید به موکل خود بی احترامی کند یا او را تحقیر نماید. اخلاق وکیل از مهمترین ویژگی­های یک وکیل کیفری خوب است. وکیل باید در حضور قاضی و در برخورد با طرفین دعوا نهایت ادب و احترام را رعایت نماید و از تمسخر و تحقیر طرف مقابل دعوا جدا خودداری کند.

همچنین وکیل کیفری باید با موکل خود رو راست باشد و هنگام مطرح کردن جزئیات پرونده صداقت داشته باشد. از بزرگنمایی و دادن وعده­های دروغین به موکل خود باید اجتناب کند. بایستی جزئیات پرونده و مراحل دادرسی را همانطور که هست برای موکل شرح دهد و او را از تمامی مراحل آگاه کند.  

وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور با سال­ها سابقه وکالت در تهران و بیش از ۳۵۰ پرونده موفق، هم اکنون عضو کانون وکلای آذربایجان غربی می­باشد و با تخصص و مهارت خود قادر است شما را در زمینه مسائل کیفری همراهی و یاری نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره حضوری و تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری نجات علی پور به آدرس زیر مراجعه فرمائید.

http://nejatalipour.com/

بهترین-وکیا-کیفری-ارومیه-وکیل-پایه-یک-دادگستری

بهترین-وکیا-کیفری-ارومیه-وکیل-پایه-یک-دادگستری

دعوای کیفری

هرگونه دعوایی که به دلیل وقوع جرمی مطرح شده باشد، دعوای کیفری نامیده می­شود. فرد شاکی برای طرح دعوا اقدام می­کند و از مجرم شکایت می­کند.

شکایت کیفری

این نوع شکایت مربوط به جرایم کیفری می­باشد و توسط فرد شاکی تنظیم می­شود. شاکی پس از تنظیم شکایت کیفری، بایستی آن را به دادسرا ببرد و پرونده­ای تشکیل شود. پرونده پس از انجام تحقیقات لازم در کلانتری و دادسرا، برای رسیدگی توسط قاضی به دادگاه کیفری ارسال می­شود. شاکی می­تواند یه تنهایی و بدون حضور وکیل برای طرح شکایت کیفری اقدام کند. سپس برگه احضاریه از سوی دادگاه برای فردی که از او شکایت شده است یا متهم فرستاده می­شود. اگر متهم در تاریخ مشخص شده در احضاریه به دادگاه مراجعه نکند و خود را به مراجعه قضایی معرفی نکند، حکم جلب وی از سوی دادگاه صادر می­شود و او را به اجبار به دادگستری می­برند.

پرونده­های کیفری دارای حساسیت بالایی برخوردار می­باشند و حتی با رضایت شاکی و پس گرفتن شکایت، بسته نخواهند شد. (شکایت برای جرایمی مانند قتل، زنا و رشوه)  

جرایم کیفری

طبق ماده۲ قانون مجازات اسلامی، هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات کیفری تعیین شده است، جرم کیفری محسوب می­شود. طبق قانون مجازات اسلامی هر عملی که قانون گذار جرم بداند و برای فرد مجازات در نظر گیرد، جرم است. در قانون شرایطی ذکر شده است که قانون گذار با توجه به آن شرایط مشخص می­کند که عمل انجام گرفته جرم است یا خیر.

در ادامه به بررسی نمونه ­هایی از جرایم کیفری می­پردازیم:

 1. جعل: ساختن سند یا مهر و هرگونه مدرکی به همراه جعل امضاء، دست بردن در الحاقات نامه یا نوشته، سیاه کردن یا تغییر تاریخ سند، استفاده از مهر بدون رضایت صاحب مهر، خراشیدن اطلاعات موجود در مدارک و اینگونه موارد که به قصد تقلب صورت می­گیرند، جرم محسوب می­شوند و فرد خاطی باید مجازات شود.
 2. سرقت: ربودن مال شخصی به هر دلیلی از جمله انتقام از صاحب مال، نیاز مالی و لذت از سرقت و هر آنچه موجب شود که صاحب مال شکایت کند از لحاظ شرعی و قانونی سرقت محسوب می­شود و مجرم باید مجازات شود.
 3. قتل عمد یا قتل غیر عمد: قتل عمد یعنی متهم با قصد و نیت آسیب به فردی او را مورد حمله و ضرب و شتم قرار داده است و فرد را به قتل رسانده است. اگر فرد به قتل رسیده باشد دیگر مهم نیست که مقتول از چه وسیله­ای برای به قتل رساندن فرد استفاده کرده است. اما قتل غیر عمد ناشی از خطای فردی می­باشد و فرد قاتل هیچ قصد و نیتی برای آسیب زدن و کشتن فرد نداشته است. قتل عمد به دو صورت مورد بررسی قرار می­گیرد: شبه عمد یا خطای محض.
 4. تهدید: هرگاه فردی به دلایل مختلف فرد دیگری را به قتل، هتک آبرو یا آسیب­های مالی و جانی، افشای اسرار فرد یا نزدیکان وی تهدید کند، مجرم محسوب می­شود و فرد تهدید شده می­تواند شکایت کند.
 5. آدم ربایی: هرگاه فردی به قصد انتقام یا برای گرفتن باج فردی را برباید و گروگان بگیرد، مجرم است و باید مجازات شود.
 6. کلاه برداری: هر گاه فردی با استفاده از نام شرکت یا موسسه و یا هرگونه وعده مالی افرادی را فریب دهد و یا افرادی را با شایعه وقوع حوادث و اتفاقات غیر واقعی بترساند و از این راه دارایی بدست آورد، کلاه بردار می­باشد و باید طبق قانون مجازات شود و خسارات وارده به افراد شاکی را جبران کند.
 7. ضرب و جرح: ضرب به ضرباتی گفته می­شود که فرد را دچار خونریزی نمی­کند و آثاری مانند کبودی و تورم در فرد بوجود می­آورد. اما حرج به ضرباتی که موجب خونریزی در فرد می­شود، گفته می­شود. حال خونریزی ممکن است کم یا زیاد باشد.
 8. افترا: هر گاه فردی مطلبی را در مورد فردی به دروغ نشر دهد و آبروی فرد را به خطر بیاندازد طبق قانون مجرم محسوب می­شود و اگر نتواند صحت گفتار خود را اثبات کند و زیان وارده را جبران نماید بایستی مجازات شود.
 9. جرائم پزشکی: اگر فردی در حوزه پزشکی اعم از پزشک، پرستار، ماما، دارو فروش و جراح و غیره وسایل و امکان سقط جنین را مهیا نماید مجرم است.
 10. خیانت در امانت: هر گاه اموالی منقول یا غیر منقول یا برگه­هایی مانند چک و سفته به عنوان امانت به فردی سپرده شود، حال برای اجاره یا رهن باشد یا ضمانت و یا وکالت، و فرد امانت گیرنده از اموال استفاده شخصی نماید و یا برای ضرر رساندن به صاحب مال، اموال را مورد استفاده قرار دهد، مرتکب جرم شده است و خائن می­باشد.
 11. روابط نامشروع: روابط نامشروع اقسام مختلفی دارد که هر یک مجازات مخصوص خود را دارد.

نقش وکیل کیفری در خصوص پرونده­ های کیفری

در خصوص پرونده قتل: قتل از جمله جنایات خشن می­باشد و اگر به صورت عمد صورت گرفته باشد مجازات سنگینی برای مجرم در نظر گرفته خواهد شد. این جرم امری بسیار خشونت آمیز است و فرد مجرم با هدف آسیب رساندن و وارد کردن صدمه جدی، اقدام به نابودی و از بین بردن فردی دیگر نموده است.

بهترین وکیل کیفری در ارومیه به وکالت از سوی شاکیان پرونده یعنی اولیای دم، برای طرح شکایت و اقامه دعوا در دادسرای محل وقوع جرم حاضر می­شود. بازپرس پرونده پس از بازجویی از متهم و بررسی و تحقیق در مورد اطلاعات جریان قتل، پرونده را به جریان می­اندازد و متهم تحت تعقیب قرار می­گیرد. سپس پرونده قتل برای رسیدگی به دادگاه فرستاده می­شود و با حاضر شدن متهم پرونده، حکم صادر میشود و مجازات متهم مشخص می­شود.

نقش وکیل کیفری در خصوص پرونده­های سرقت

طبق اصل ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی، سرقت اموال عملی غیر قانونی و جرم محسوب می­شود. فرد سارق اموالی که متعلق به فرد دیگری است را به سرقت می­برد و سارق محسوب می­شود. فردی که مالش به سرقت رفته است می­تواند پس از اطمینان از سارق بودن فرد مشکوک، با یک وکیل کیفری مشورت کند و از طریق طرح دعوای کیفری پرونده را به جریان بیندازد، تا بتواند خسارت مال خود یا عین مال خود را از سارق پس بگیرد.

نقش وکیل کیفری در پرونده ­های ضرب و جرح

ضرب و جرح شامل ضرر و زیان جسمانی به فرد می­شود و بر اساس قانون فرد مجرم بایستی دیه مشخص شده از سوی دادگاه را پرداخت کند و یا به حکم قاضی قصاص شود. خسارات ناشی از ضرب و جرح موجب ضایع شدن حق یک فرد می­شود که در اصطلاح حق الناس نامیده می­شود و باید از جانب مجرم جبران شود.

برای طرح شکایت ضرب و جرح بایستی با وکیل کیفری مشورت نمود. اگر برای طرح دعوا از طریق وکیل کیفری اقدام شود، زمان اثبات جرم کوتاه خواهد شد و دیگر نیازی نیست شاکی در دادگاه حضور یابد. پس از مراجعه به پزشکی قانونی، مقدار دیه مشخص می­شود و وکیل کیفری می­تواند دیه را از مجرم مطالبه کند. درصورتیکه بر اثر ضرب و جرح صدمه­ای جبران ناپذیر به عضوی وارد شده باشد یا قطع عضو صورت گرفته باشد، وکیل کیفری می­تواند از سوی موکل خود تقاضای قصاص عضو را مطرح کند. برای اعلام رضایت یا عدم رضایت موکل یا شاکی پرونده نیازی نیست که شاکی در دادگاه حاضر شود و وکیل می­تواند مراحل قانونی را انجام دهد.

نقش وکیل کیفری در پرونده ­های جعل

هنگامی که فردی سند یا امضای فردی را جعل کرده باشد یا در نوشته یا تاریخ مدرکی دست برده باش، مجرم محسوب می­شود. جعل ممکن است ساخت مدرک تحصیلی، سند املاک و اراضی، جعل اسکناس و یا دیگر مدارک برای فریب یا سوء استفاده صورت گیرد. در این صورت شاکی باید برای طرح شکایت از وکیل کیفری خوب در ارومیه کمک بگیرد.

مزیت مشورت با وکیل و سپردن پرونده به وکیل کیفری در این است که در دادگاه نیازی به حضور شاکی نخواهد بود و زمان اثبات جرم و رسیدگی به پرونده کاهش می­یابد. وکیل کیفری اجازه دارد به جای شاکی پرونده یا موکل خود تقاضای خط نگاری و کارشناسی کند. وکیل کیفری می­تواند از سوی شاکی برای محکومیت فرد جاعل و جبران خسارت وارده به شاکی اقدامات لازم را انجام دهد.   

وظایف وکیل کیفری

از جمله مهمترین و اساسی­ترین وظایف وکیل کیفری در ارومیه، تهیه و تنظیم دعوای کیفری می­باشد. هنگامی که وکیل از سوی موکل خود وکالت می­یابد که به پرونده رسیدگی کند، موظف می­شود تا تمامی حق و حقوق موکل خود و تمامی مطالبات وی را با مهارت و تجربه خود در زمینه وکالت و مسائل کیفری، در قالب دادخواست یا شکوائیه تنظیم کند و آن را برای بررسی به دادگاه ارسال نماید.

 وظیفه دیگر وکیل کیفری که از اهمیت بالایی برخوردار است، تنظیم دفاعیه است. وکیل کیفری می­تواند وکالت فردی که متهم به انجام جرمی کیفری است را بر عهده گیرد، در اینصورت وکیل کیفری بایستی تمام اطلاعات و جزئیات پرونده مجرم را بررسی کند و در صورت نیاز برای موکل خود دفاعیه تنظیم کند که در حکم نهایی پرونده و نظر قاضی بسیار موثر خواهد بود.

همچنین حضور وکیل کیفری در زمان بازجویی از متهم و دادرسی پرونده نقش بسیار مهمی خواهد داشت. یک وکیل کیفری متخصص و کارآزموده می­تواند با استفاده از تجربه و مهارت خود، حتی در مواردی که متهم جرم سنگینی مرتکب شده است و مجازات شدیدی برای او در نظر گرفته شده است، مدارک و شواهدی را به بازپرس تحویل دهد که در کاهش شدت مجازات و سنگینی پرونده می­کاهد.

روند طرح شکایت و روند رسیدگی به شکایت

اگر شخصی از شخص دیگر به دلایل مختلف شکایتی داشته باشد، به وکیل کیفری مراجعه می­نماید و از وی مشاوره می­گیرد. پس از اینکه شاکی با کمک وکیل کیفری خوب در ارومیه شکوائیه­ای تنظیم نمود، آن را برای بررسی و پیگیری به دادگستری می­فرستند تا پرونده توسط بازپرس و دادسرا مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتیکه بازپرس پرونده طبق مدارکی که در پرونده وجود داشت، نظر خود را در خصوص مجرم بودن فرد صادر کرد، پرونده برای رسیدگی بیشتر نزد دادستان فرستاده می­شود. در صورتیکه بازپرس و دادستان هم نظر بودند، کیفر خواستی صادر می­شود و پرونده به دادگاه کیفری ارسال می­شود.

قاضی پرونده را بررسی می­نماید و درباره موضوعات پرونده در طرفین دعوا سوالاتی خواهد پرسید و در آخر اگر از نتیجه پرونده اطمینان داشت، حکم نهایی را صادر می­کند و دعوا خاتمه پیدا می­کند.

مراحل رسیدگی به دعاوی کیفری

 • فرد جرمی را مرتکب می­شود
 • شاکی با مراجعه به وکیل شکایتی به دادسرا می­فرستد و شکایت وی مورد بررسی قرار می­گیرد
 • تحقیقات لازم در خصوص صحت ماجرا در دادسرا آغاز می­شود
 • اخطاريه از سوی دادگاه برای فرد مجرم صادر می­شود و قرار دادگاه تعیین می­گردد
 • پرونده در دادگاه مورد بررسی قرار می­گیرد
 • در صورت راضی نبودن طرفین درخواست تجدید نظر به دادگاه ابلاغ می­شود
 • حکم نهایی در خصوص مجرم پرونده صادر می­شود
 • حکم اجرا می­شود

برای آشنایی با وکیل پایه یک دادگستری در ارومیه لطفا اینجـــــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =